Parlament včera opäť nebol uznášaniaschopný. Jeho predseda Pavol Hrušovský z KDH prebral iniciatívu do svojich rúk. K vývoju sa vyjadrili všetci predsedovia parlamentných strán okrem Dzurindu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby. Parlament bol aj včera zablokovaný a SMK a KDH sa rozhodli konať. Bez dohody s koaličnou SDKÚ začali hovoriť o predčasných voľbách v čo najskoršom termíne.
Vláda Mikuláša Dzurindu môže prežiť do riadneho termínu volieb v septembri 2006 už len zázrakom, o ktorý sa chce ešte pokúsiť SDKÚ.
Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že "najideálnejším riešením" sú predčasné voľby, a privítal by, keby už nemusel vymenovať za ministra hospodárstva Jirka Malchárka.
Včera sa k vývoju vyjadrili všetci predsedovia parlamentných strán s výnimkou premiéra šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu, ktorý nechal za seba hovoriť podpredsedu strany Milana Horta. Dzurinda bol podľa jeho hovorcu včera v parlamente, pred novinármi sa však neukázal.
Politici už diskutujú aj o termíne volieb. Ten najskorší je realistický začiatkom jari, ďalší v júni. Na skrátenie funkčného obdobia treba totiž 90 hlasov a dohoda koalície a opozície na konkrétnom termíne chýba.
Situácia sa včera vyhrotila, keď opozícia odmietla rokovať o tom, aby za zosnulého poslanca SMK Zsolta Komlósyho nastúpil náhradník.
Predseda SMK Béla Bugár to označil za "poslednú kvapku, politický hyenizmus a politický suterén". Koalícia vyčíta opozícii, že odmietla rešpektovať výsledok volieb, pretože podľa nich patrí SMK 20 poslaneckých kresiel, teraz ich má obsadených len 19.
Aj pod dojmom tejto udalosti je Bugár za predčasné voľby podľa možnosti už "na začiatku roka", aby koalícia nebola rukojemníkom opozície a nezávislých poslancov. SMK už začala pracovať na ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia.
Krátko po SMK sa za čo najskorší termín volieb vyslovil aj šéf parlamentu a KDH Pavol Hrušovský. Svoje stanovisko povedal médiám skôr ako premiérovi. "KDH bolo prvé, ktoré hovorilo o predčasných parlamentných voľbách, ak zlyhajú všetky iné možnosti," vyhlásil.
Dzurindova SDKÚ a Lintnerova skupina na rozdiel od KDH a SMK nepovažujú predčasné voľby za jediné východisko, pretože sa nevyčerpali všetky možnosti. Chcú ešte rokovať s nezávislými poslancami, ktorým je podľa Horta bližšia "stabilita ako deštrukcia". SDKÚ podľa neho "slovo predčasné voľby nepoužíva" a "čas odpovie na všetky otázky".
Opozícia predčasné voľby víta, ale hovorí o rôznych termínoch.
Smer je za voľby okamžite, HZDS je vo vyjadreniach opatrnejšie. Podpredseda HZDS Viliam Veteška hovorí o rekonštrukcii vlády, jej novom programe a potom o termíne predčasných volieb. Veteškovi by sa zdali voľby už v januári zavčasu, skôr sa mu zdá vhodnejší marec.
Smer je podľa šéfa strany Roberta Fica pripravený ísť "po krku krajne pravicovej vláde" a je pripravený na voľby aj začiatkom roka. Nevie však, či by sa na to našla podpora. Fico vyzval Dzurindu, "aby prerušil behanie po hrádzi", "neohlupoval" verejnosť, že všetko má pod kontrolou", a radšej ponúkol východisko z krízy.
Fico povedal, že nikdy nebude súhlasiť s predčasnými voľbami za podmienky, že by "táto vláda chcela kradnúť a privatizovať ďalej". Bude preto požadovať zastavenie privatizácie.
Parlament sa ešte raz zíde dnes. Ak zostane zablokovaný, Hrušovský zvolá poslanecké grémium, aby dohodlo ďalší postup Včera Hrušovský poslal list predsedovi každej opozičnej strany so žiadosťou o rokovanie. Chcel rokovať čo najskôr, predseda HZDS Vladimír Mečiar si list prevzal ako prvý osobne.
V kuloároch sa stále diskutuje, že by koalícii pomohli parlament sfunkčniť nezávislí poslanci. Ivan Kiňo je však chorý, otázna je podpora Gustáva Krajčiho. Premiér už rokoval aj s nezávislým poslancom Ivanom Šimkom.
Koalíciu zachraňuje aj opozičný poslanec Smeru Bohumil Hanzel, ktorý je za spriechodnenie parlamentu, lebo "chce pracovať". To sa nepáči jeho šéfovi Robertovi Ficovi. Odmietol však o tom na tlačovke bližšie hovoriť, lebo teraz rieši "chod štátu".
Vinníkom celej krízy je podľa Hrušovského hlavne Pavol Rusko a celá strana ANO. Svoje rozhodnutie odvolať ho z funkcie napriek tomu neľutuje. "Nebanujem aj napriek tomu, že problém jedného nezodpovedného politika dohnal túto krajinu do ústavnej krízy." Hrušovský povedal, že na Slovensku prebieha zápas o hodnoty krajiny, jej charakter a tvár.
Rusko si nemyslí, že by mal chybu hľadať v sebe a v tom, že podpísal stomiliónové zmenky. "Chyby môže robiť každý a niekomu sa môžu zdať viac alebo menej podstatné."
Čo možno očakávať
Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa so svojimi ľudmi ešte pokúsi presvedčiť nezávislých poslancov, aby pomohli spriechodniť parlament. Zdá sa však, že s touto možnosťou už nepočítajú v SMK ani v KDH.
Bude teda len na premiérovi Dzurindovi, či dokáže svoju vládu ešte zachrániť. Tlak časti koalície na skoršie voľby, môže sčasti pomôcť SDKÚ pri presviedčaní nezávislých, aby vládu v parlamente predsa podporili.
Dôležité bude, či SMK a KDH prevezmú v koalícii iniciatívu a presvedčia SDKÚ o predčasných voľbách. Ak sa parlament nesfunkční, SDKÚ sa bude snažiť presvedčiť zvyšok koalície, aby opozícii ponúkli júnový termín volieb. To by mohlo vyhovovať HZDS aj časti nezávislých poslancov. Otázka je, aké budú podmienky HZDS, aby vládu až do júna podržalo.
Získať 90 hlasov potrebných na prijatie ústavného zákona o skrátení funkčného obdobia parlamentu nebude jednoduché a parlamentné strany sa asi nebudú chcieť spoliehať na hlasy nezávislých. Potom by prichádzala do úvahy dohoda na voľbách skôr ako v júni, pretože na takéto riešenie bude tlačiť najmä Ficov Smer. (sp)
Komu vyhovujú voľby skôr a komu nie
Smer
Predčasné voľby chce čo najskôr. Preferencie strany sa pohybujú nad 30 percentami, predseda strany Robert Fico preto nemá dôvod vyčkávať.
KSS
Pre voličov komunistov by bol koniec vlády vzpruhou, preto s voľbami tiež nebudú otáľať, hoci miesto v novom parlamente nemajú isté.
HZDS
Už naznačilo, že by sa vedelo zhodnúť na júnovom termíne volieb. Predčasné voľby nie sú pre HZDS príliš výhodné. Silný Smer totiž pre hnutie znamená horší volebný výsledok.
SDKÚ
Pád vlády a voľby začiatkom roka najviac uškodia premiérovi Mikulášovi Dzurindovi a SDKÚ. Strana bola spájaná s reformami a len ťažko by dokázala v priebehu pár mesiacov zužitkovať ich doterajšie výsledky vo svoj prospech.
SMK a KDH
Preferencie obidvoch strán sú stabilizované, a z tohto hľadiska im môže byť jedno, kedy voľby budú. Tlak SMK a KDH na skorý termín volieb môže SDKÚ vnímať aj ako snahu oslabiť Dzurindu.
Lintnerovci
Voľby mimo riadneho septembrového termínu pre nich asi neprichádzajú do úvahy, lebo všetky iné možnosti znamenajú ich politickú porážku. Už nemôžu počítať, že by do parlamentu kandidovali za ANO, a na rozbeh "Novej ANO" majú málo času.
ANO
Predčasné voľby by zrejme interpretovala ako svoje víťazstvo a potvrdenie, že koalícia postupovala chybne, keď jej šéfa Pavla Ruska vytlačila z vládnej koalície. Otázka je, či Rusko dokáže za pár mesiacov skonsolidovať obraz strany pred verejnosťou tak, aby bola opäť v parlamente.
Zoskupenie SF a HZD
Formácia združuje bývalých poslancov SDKÚ a HZDS, ktorí koordinujú svoj postup v parlamente. Zatiaľ nepovedali, či pôjdu spoločne aj do volieb. Voľby sú pre strany vzhľadom na preferencie rizikom. Šéfka SF Zuzana Martináková sa prihovára skôr za rekonštrukciu vlády.
Nezávislí poslanci
Čím skôr budú voľby, tým skôr skončia svoju parlamentnú kariéru. Ak sa odhodlajú podporiť predčasné voľby, tak by bol pre nich asi najprijateľnejší júnový termín namiesto septembra. Prišli by tak len o tri platy.
(sp)
Autor: sp, mož, rp