Bratislava 15. septembra (TASR) - Veľký sen si splnila pôvodom slovenská operná stálica Edita Gruberová, keď v stredu po mimoriadnom koncerte na Bratislavských hudobných slávnostiach (BHS) uviedla do života svoju prvú slovenskú monografiu.
"Nikdy sa mi ani nesnívalo, že by mohla vyjsť aj v slovenčine," povedala kráľovná belcanta, ktorú po emigrácii do Viedne Československo odsúdilo na dva roky väzenia. Strach mala aj 20 rokov potom, keď sa v roku 1988 odvážila navštíviť svoju rodnú Raču. O tom všetkom píše americký operný kritik Neil Rishoi v jej portréte, ktorý už pred desiatimi rokmi vyšiel v nemčine, aktuálnu kapitolu k slovenskému vydaniu pridal jeden z prvých Gruberovej obdivovateľov kritik Jaroslav Blaho. Portrét Edity Gruberovej sleduje nielen zrod svetovej hviezdy, o ktorej sa doma dlhé roky nevedelo a jej nahrávky boli prísne zakázané vysielať. "Rozpráva aj o manažmente kultúry a hudby v zahraničí o zákulisí i ďalších slávnych interpretoch, o tom ako vonku funguje celý divadelný svet," povedala o knižke prekladateľka Ingrid Modory. Okrem vyše 300 strán textu i fotografií obsahuje monografia aj CD nahrávku Gruberovej slávnych árií, bonusom sú tri, ktoré naspievala ešte počas svojich začiatkov na Slovensku v rokoch 1966 až 1970. Knižku Gruberová spolu s krstnými rodičmi riaditeľom Slovenskej filharmónie Mariánom Lapšanským a svojou manažérkou Melániou Kušnírovou pokrstila lupeňmi zo svojich obľúbených čajových ruží. Vydavateľstvo Slovart ju vytlačilo v počte 1000 kusov, no už na koncertnom uvedení opery Roberto Devereux sa všetky prinesené výtlačky rozpredali.
Gruberová vystupovala na BHS po dvoch rokoch a aj v stredu, kedy zaspievala v Donizettiho opere anglickú kráľovnú Alžbetu, nemali búrlivé ovácie publika konca. Svetová hviezda, ktorá dnes žije vo Švajčiarsku, má kalendár nabitý tri roky dopredu, takže nie je isté, kedy príde na Slovensko opäť.