Školy musia odškodňovať úrazy, nemajú z čoho

BRATISLAVA - Ak sa stane žiakovi v škole úraz, škola je povinná za neho zaplatiť odškodné. Školy však nemajú na odškodné peniaze. Preto viaceré školy dávajú svojich žiakov radšej poistiť.

Niektoré školské aktivity nesú riziko úrazu. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

"Minulý rok sa nám stal úraz hneď v prých školských dňoch. Preto sme sa tento rok s poistením poponáhľali a uzavreli ho hneď na začiaku školského roku," vraví riaditeľ jednej zo základných škôl na západnom Slovensku. Za každý úraz totiž musia žiakovi vyplatiť odškodné podľa bodového ohodnotenia za jednotlivé úrazy. Za jeden bod v súčasnosti musia vyplatiť 316,50 koruny. Napríklad za zlomený článok jedného prsta by mal žiak dostať 6330 korún. Za tržnú ranu na hlave by mal žiak dostať až 161 415 korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Peniaze na vyplatenie náhrady za bolesť majú školy, ktoré majú právnu subjektivitu, vyčlenené vo svojom rozpočte, v ostatných prípadoch disponuje týmito prostriedkami zriaďovateľ školy," tvrdí tlačová tajomníčka ministerstva školstva Katarína Hamerlová. Školy však tvrdia, že nemajú vo svojom rozpočte zahrnuté žiadne výdavky na takéto odškodnenie. Respektíve, mali by ich vyplácať z rovnakej kapitoly, z ktorej platia napríklad za energie.

Školy musia žiakovi zaplatiť každý úraz ktorý sa mu stane v škole alebo na školskej akcii. Nezáleží pritom, či bol alebo nebol práve pod učiteľským dozorom. Školy sú zodpovedné aj za úrazy, ktoré vzniknú, keď sa žiaci cez prestávku pobijú.

Podľa štatistík je škola druhým najčastejším miestom, kde deti prichádzajú k úrazom. Vlani školy vyplatili na odškodnom 1,5 milióna korún. Každý rok príde pritom aj k niekoľkým smrteľným úrazom. V školskom roku 2002/2003 na následky úrazu v škole zomreli traja žiaci.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti platilo poistenie za žiakov ministerstvo školstva. Dnes však už nemá na poistky peniaze. Niektoré školy preto poisťujú žiakov z vlastného rozpočtu. Je pre nich lepšie, ak zaplatia na začiatku roku niekoľko tisíc, ako keby mali na odškodnom zaplatiť státisíce.

Poisťovne tvrdia, že záujem o toto poistenie sa každoročne zvyšuje. Často sa však stáva, že poistenie je výrazne nižšie, ako je bodové ohodnotenie úrazu. Napríklad zlomenina ramennej kosti je podľa bodového sadzobníka ohodnotená na 18 990 korún. Vo väčšine poisťovní však za to žiakovi vyplatia do štyroch tisíc korún. Školám vtedy poistenie pomôže aspoň čiastočne. Rodičia sa často uspokoja aj s takýmto plnením. Ak však trvajú na bolestnom podľa zákona, škola ho musí vyplatiť. Ak na odškodnenie škola nemá peniaze, ministerstvo jej neporadí, odkiaľ ich má vziať. "V takom prípade môže rodič podať sťažnosť na súd," vraví Hamerlová.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ponúkajú poisťovne školám?

Union

Úrazové poistenie žiakov škôl

vzťahuje sa na úrazy, ktoré nastali počas vyučovania, prestávok, v školskom klube, v jedálni, ale aj na úrazy, ktoré nastali počas exkurzie alebo školského výletu organizovaného školou. Poistenie platí aj na viacdňové výlety a exkurzie, lyžiarske a plavecké výcviky či školu v prírode, ak ich organizuje škola. Výška poistného závisí od druhu zvoleného balíka. Poistné na školský rok na žiaka sa pohybuje od 25 do 58 korún. Za smrť dôsledkom úrazu poisťovňa vypláva 10- až 25-tisíc korún, pri trvalých následkoch úrazu 25- až 50-tisíc korún a pri úraze štyri až päťtisíc korún.

Generali

Školstvo a vzdelávanie

ide o poistenie zodpovednosti za škodu. Je ho možné dohodnúť pre školy len s poistením majetku. Žiaci sú poistení pre prípad zodpovednosti za škody na zdraví len vtedy, ak je za úraz zodpovedná škola, a na majetku (napríklad krádež). Pri poistnej sume milión Sk je sadzba 30 Sk na žiaka, pri sume 2,5 milióna Sk je sadzba 35 Sk na žiaka a pri sume 5 miliónov Sk je sadzba 40 korún na žiaka. Pri najvyššej sadzbe poisťovňa vyplatí pri zlomenine ruky do 3920 Sk, pri zlomení nohy do 7350 Sk, pri zlomení článku prsta do 2940 Sk, pri poranení kĺbových väzov do 3920 Sk, pri podvrtnutí členkového kĺbu do 950 Sk a pri strate jedného zuba do 2450 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Školák

ide o úrazové poistenie detí v školách. Deti sú poistené proti trvalej invalidite, proti smrti následkom úrazu, ďalej dostávajú denné odškodné počas nevyhnutného liečenia úrazu, dennú dávku pri pobyte v nemocnici a poisťovňa prepláca aj náklady spojené s úrazom. Školy si priemerne objednávajú poistenie vo výške 30 až 70 korún na žiaka. Žiaci sú krytí na všetky úrazy, ktoré vzniknú počas školského vyučovania v budove školy, na ihriskách a školských pozemkoch, mimo budovy školy na verejných akciách usporiadaných školou, ako sú školské výlety, lyžiarske kurzy či školy v prírode a na odbornom výcviku.

Kooperativa

Poistenie žiakov v školách

škola môže uzatvoriť úrazové poistenie pre prípad trvalých následkov úrazu, času nevyhnutného liečenia úrazu a smrti úrazom. Škola môže uzatvoriť aj poistenie všeobecnej zodpovednosti školy s pripoistením vecí prevzatých za účelom úschovy, ak sú uložené na určenom mieste. Poistné je stanovené individuálne v závislosti od druhu školy, počtu žiakov a požadovaného poistného krytia. Napríklad, pri úrazovom poistení pre prípad trvalých následkov úrazu a pre čas nevyhnutného liečenia s poistnými sumami 20-tisíc Sk pre základnú školu s 500 žiakmi pri zaradení do prvej rizikovej skupiny, by bolo poistné na jedného žiaka za jeden rok 99 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Komunálna poisťovňa

Školák

poistenie kryje úrazy, a to formou odškodnenia za čas nevyhnutného liečenia následkov úrazu, trvalých následkov úrazu až po smrť následkom úrazu. Štandardné poistné, ktoré školy platia na jedného žiaka za školský rok, je 100 korún. Žiaci za to dostanú poistné krytie vo výške 5000 korún za čas nevyhnutného liečenia následkov úrazu, 50-tisíc korún pre trvalé následky úrazu a 50-tisíc korún pre smrť s následkom úrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 991
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 149
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 240
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 505
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 128
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 263
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 120
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 779
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu