Koncom minulého roku sa vodiči tlačili v poisťovniach, aby podpisovali nové zmluvy. Desiatky tisíc motoristov si podobné starosti nerobilo a svoje autá nepoistili. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Po slovenských cestách jazdia desaťtisíce nepoistených vozidiel. Poisťovne vinou neplatičov zákonnej poistky vyberú na poistnom takmer o 300-miliónov korún menej. Ich predstavitelia tvrdia, že túto sumu musia zaplatiť ostatní motoristi vo forme drahších poistiek.
"Od začiatku roka sme zistili 120-tisíc porušení zákona," povedal výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete. Medzi "vinníkmi" sú aj tí, ktorí boli nepoistení hoci len jeden deň. Reálne čísla sú preto o čosi priaznivejšie. "Počet nepoistených áut odhadujeme zhruba na 60-tisíc," povedal Fekete.
Poisťovne posúvajú zoznamy poistených áut kancelárii poisťovateľov. Tá ich potom porovnáva so zoznamami všetkých registrovaných automobilov, ktoré má od polície. Ak zistí nezrovnalosti, posúva ich obvodným úradom podľa toho, kde je príslušné auto zaregistrované. Obvodné úrady by mali vinníkov pokutovať. Nemôžu však už skontrolovať, či dal vinník svoje auto poistiť.
"Obvodný úrad uloží pokutu, atým sa to preň skončilo. Máme informácie, že niekde obvodné úrady ukladajú len symbolické pokuty sto alebo dvesto korún, lebo prihliadajú na sociálnu situáciu dotknutého subjektu," tvrdí Fekete. To podľa neho nemôže ľudí v žiadnom prípade motivovať na to, aby si zaplatili poistku. Oveľa lacnejšie ich totiž vyjde občas zaplatiť stokorunovú pokutu, ako dať niekoľkotisíc za poistku.
Aj poisťovne si myslia, že by štát mal sprísniť kontrolu nad nepoistenými autami. "Tí vodiči, ktorí už teraz platia poistné, by dostali rovnaké poistenie za nižšiu cenu. To znamená, že prísnejšie kontroly a vyššie sankcie by určite pomohli viac ako 90 percentám vodičov, ktorí sú už teraz poistení," povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva poisťovne Wüstenrot Siegfried Fatzi.
Poisťovne nevedia odhadnúť, o koľko by mohlo poistné klesnúť. Pravdepodobne by pokles cien bol do piatich percent. Poisťovne navrhujú, aby sa na Slovensku prijal podobný model ako v Nemecku. Tam existuje centrálna evidencia motorových vozidiel, ktorá porovnáva zoznam registrovaných vozidiel so zoznamom poistených. Ak zistí rozdiely, informuje o nich miestnu políciu, ktorá majiteľa nepoisteného automobilu vyzve, aby sa do mesiaca poistil a priniesol ukázať zmluvu. Ak tak neurobí, polícia mu odmontuje z auta značky.
V Nemecku je preto nepoistené len jedno z piatich tisíc automobilov. Na Slovensku jazdí nepoistené každé dvadsiate piate auto.