ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
BRATISLAVA - Podielové fondy sú v móde. Tento rok už prekročili úspory investované práve v podielových fondoch sumu 100 miliárd korún. Na jedného obyvateľa tak suma investície do fondov prekročila 20-tisíc korún. Banky, ktoré mali dlhé roky takmer monopol na trhu investovania, tak majú reálnu alternatívu.
Podielové fondy prilákali ľudí najmä v porovnaní s bankami vyššími výnosmi. Fakt, že riziko investovania do fondov je oproti bankám vyššie, skúšajú klientom kompenzovať rôznymi produktmi zameranými na jeho znižovanie.
Hoci je absolútna väčšina fondov na Slovensku ziskových, môže sa stať, že raz bude v strate. Toto riziko odstraňujú takzvané zaistené či garantované fondy. Investorovi dávajú istotu, že nepríde o svoje peniaze. Ponúkajú mu zaručený minimálny výnos, o ktorý určite nepríde.
Minimálne výnosy bývajú o niečo vyššie ako sú úroky na termínovaných vkladoch v bankách. Pri garantovaných fondoch ide pritom o najmenší možný úrok. Znamená to, že ak sa bude fondu dariť, investor môže počítať s vyšším ako zaručeným výnosom.
Presné percento, o ktoré klient zhodnotí svoju investíciu, sa vždy odvíja od vývoja hodnoty akcií alebo indexov. Každý fond má presne určené, na základe akých indexov či akcií sa budú investorom pripisovať úroky. Každý z nich má na celkovom výnose určené percentuálne zastúpenie.
Cenou za možnosť získať slušný výnos pri istote minimálneho výnosu je rozloženie zisku medzi správcovskú spoločnosť a klienta. Ak sa fondu darí, klient nezíska celý výnos, časť z neho si ponechá spoločnosť. Investor spravidla dostane 60 až 80 percent z rastu hodnoty indexov. Väčšina fondov má určený aj maximálny výnos, ktorý klienti môžu dostať. Ak sa bude fondu dariť lepšie a mal by podľa vývoja indexov zarobiť viac, získa na tom banka správca fondov.
Všetky zaistené fondy majú určené, od kedy do kedy bude fond trvať. Čas existencie fondu býva zvyčajne stanovený aspoň na štyri roky. Peniaze možno do fondu síce vložiť kedykoľvek, ale najvýhodnejšie je to pri ich vzniku. Vtedy má každý fond minimálne jeden mesiac takzvané upisovacie obdobie.