ľavicovou vládou a ruskými tajnými službami. Správa sa okrajovo dotýkala aj privatizácie českej rafinérskej spoločnosti Unipetrol, ktorú taktiež sprevádza podozrenie na korupciu. Mal do nej byť dokonca zapletený expremiér Stanislav Gross.
Správa komisie podozrenie prehĺbila. Česká vláda podľa nej mohla za Unipetrol dostať až o 180 miliónov eur (skoro 7 miliárd slovenských korún) viac, než koľko zaplatil Orlen. Podľa správy vybral kabinet bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, v ktorom bol Gross ministrom vnútra, horšiu ponuku pod tlakom kontroverzného podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša, majiteľa spoločnosti Agrofert, ktorá mala o privatizáciu Unipetrolu záujem v minulosti. "Vplyv Agrofertu musel byť obrovský, keď dokázal prinútiť českú vládu, aby odmietla ponuku, ktorá bola o 40 percent vyššia než ponuka Orlenu," uvádza správa.
Orlen sa Babišovi za pomoc pri získaní Unipetrolu odmenil zmluvou, ktorou mu predal podiely v piatich firmách patriacich Unipetrolu. Agrofert získal tieto podiely za cenu asi o 200 miliónov eur (7,7 miliardy slovenských korún) nižšiu, než bola ich trhová cena.
"Poradcovia vedenia poľského koncernu neskrývali, že zmluva (s Agrofertom) je potrebná pre víťazstvo vo výberovom konaní na akcie Unipetrolu," tvrdí vyšetrovacia komisia. Odôvodňovali to skvelými vzťahmi Babiša s českou vládou. "Patril k blízkym priateľom okrem iného Stanislava Grossa," píše sa vspráve.
Gross sa v sobotu vzdal svojho posledného vysokého postu v politike. Oznámil, že rezignuje z funkcie predsedu sociálnej demokracie a odíde z verejného života. Aj keď sa považuje za nevinného a škandál okolo Unipetrolu označil za ďalšie kolo štvavej kampane voči jeho osobe, nechce vraj, aby útoky na neho poškodili stranu. Opoziční občianski demokrati sa minulý týždeň pokúšali v českom parlamente presadiť zriadenie komisie, ktorá by sa zaoberala privatizáciou Unipetrolu. Grossovi sociálni demokrati tomu zabránili s pomocou komunistov, ktorí odmietnutie komisie odôvodnili okrem iného tým, že si počkajú na správu poľského parlamentu. (pm, čtk)