Paríž 22. marca (TASR) - Tisíce zamestnancov verejného sektora vo Francúzsku dnes vstúpilo do jednodňového štrajku. Účelom štrajku je prinútiť vládnych socialistov k zvýšeniu miezd po tom, čo v januári stroskotali spoločné rokovania.
Pôrodné asistentky, zamestnanci daňových úradov ako aj policajti sa zúčastnili na pochode centrom Paríža a ďalšie tisícky nespokojných zamestnancov sa zhromaždili v Marseille a iných francúzskych mestách. "Naše platy boli v roku 2000 zmrazené, teraz požadujeme ich zvýšenie," povedal Jean-Yves Blot zo sekcie dopravy na vplyvnom odborovom zväze Force Ouvriere. Podľa Blota totiž, neexistuje dôvod, prečo by verejní zamestnanci nemohli profitovať z hospodárskeho oživenia. V dôsledku štrajku zamestnancov letísk muselo byť dnes zrušených 10 letov z Marseille do Paríža.
Na poslednom štrajku, ktorý sa uskutočnil 30. januára v Paríži, sa zúčastnilo 280.000 ľudí. "Táto mobilizácia dokazuje, že neodvraciame oči od fundamentálneho problému. Ľudia, ktorí si mysleli, že verejní zamestnanci stratili motiváciu, sa zmýlili," hovorí na adresu dnešných protestov univerzitný pedagóg z Marseille.
Protest zamestnancov verejného sektora je pre ľavicovú vládu Lionela Jospina veľkou výstrahou, zvlášť po tom, čo sa opozičnej pravici podarilo v nedeľných komunálnych voľbách dosiahnuť relatívne uspokojivé výsledky.
Počas januárových rokovaní ponúkol minister Michel Sapin 5,4 miliónu zamestnancov a štyrom miliónom dôchodcov vo svojom rezorte 0,5-percentný rast miezd v roku 2000, vrátane zmluvy na tri roky. Sedem vplyvných odborov však požadovalo 1,1-percentný nárast miezd, aby bol držaný krok s mierou inflácie, ktorá sa v roku 2000 pohybovala na úrovni 1,6 percenta. Na neúspešných rokovaniach sa vláda bránila tým, že inflácia, ktorá bola v rokoch 1998 a 1999 nižšia, ako sa pôvodne očakávalo, v skutočnosti priniesla francúzskym verejným zamestnancom 1,1-percentnú mzdovú prémiu.