V auguste prijatá vyhláška však ešte ponúka druhú šancu. Umožňuje totiž zmeniť skladbu a úroveň vybraných predmetov do 15. októbra. Študent to musí písomne oznámiť triednemu učiteľovi. V mimoriadnych prípadoch, napríklad pri dlhodobom pobyte v zahraničí či nepriaznivom zdravotnom stave môže minister školstva povoliť aj iný termín.
Maturita bude pre viac ako 60 tisíc stredoškolákov pozostávať, podobne ako vlani, z internej a externej časti. Internú tvoria "tradičné" ústne odpovede a v prípade šiestich cudzích jazykov (anglický, francúzsky, nemecký, ruský, španielsky a taliansky), matematiky a slovenského, maďarského a ukrajinského jazyka a literatúry aj písomka s centrálne zadávanými témami. Externá časť pozostáva z jednotných testov zadávaných ministerstvom školstva (MŠ). Ide o rovnaké predmety ako pri písomnej internej maturite s výnimkou slovenského, maďarského a ukrajinského jazyka. Študenti si budú môcť vybrať náročnejšiu A a ľahšiu B úroveň.
Novinkou pre gymnazistov maturujúcich povinne aj z jedného prírodovedného predmetu je ponuka rozšírená o geografiu. Okrem nej si v rámci prírodovedných predmetov môžu zvoliť matematiku, fyziku, biológiu, chémiu a informatiku. Na vysvedčeniach budú mať všetci maturanti uvedený okrem známok aj tzv. percentil umožňujúci porovnanie výsledkov v celoslovenskom meradle.
Presné počty maturantov ale aj ostatných žiakov základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) nahlásia do 30. septembra krajské školské úrady.