Povinné poistenie automobilov pôjde hore minimálne o desať percent. Poisťovne majú čas na zverejnenie cien do konca októbra. ILUSTRAČNÉ FOTO TASR
Výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete tvrdí, že poisťovne potrebujú vybrať minimálne o desať percent peňazí viac ako tento rok. Tento rok bol totiž veľmi netypický a poisťovne vybrali o vyše miliardy korún menej ako vlani. "Skúsenosti z iných krajín sú také, že po takomto prepade, je nárast cien prudší, ako keby sa nič nestalo," hovorí Fekete.
Poisťovne mlčia
Poisťovne zatiaľ o cenách poistenia hovoriť nechcú. "Klienti našej spoločnosti budú informovaní ako vždy v dostatočnom predstihu a určite dodržíme zákonom stanovený termín," povedala hovorkyňa Allianz - Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. Väčšina ostatných poisťovní však na otázky vôbec nezareagovala.
Jedinou poisťovňou, ktorá sa vyjadrila k cenám, bola Wüstenrot. "Nové ceny budú vyššie minimálne o desať percent," povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva poisťovne Wüstenrot Siegfried Fatzi. Zároveň potvrdil, že doterajšie delenie výšky poistného na základe výkonu vozidla a pohlavia majiteľa rozšíria aj o vek majiteľa.
Nové ceny poistného musia tento rok zverejniť najneskôr do konca októbra. Motoristi tak budú mať
19 dní na rozhodnutie, ktorú poisťovňu si vyberú. Posledný termín na zrušenie zmluvy v pôvodnej poisťovni je 19. november.
Podľa hovorcu Úradu pre finančný trh Mareka Kačmára, zákon síce prikazuje poisťovniam zverejniť ceny poistenia do 31. októbra, nehovorí však o spôsobe ich zverejnenia. "To znamená, že poisťovne môžu sadzby poistného pre nasledujúce obdobie zverejniť aj formou oznámení v pobočkách, alebo na internete, či v médiách," hovorí Kačmár. Podľa Feketeho by ceny mali zverejniť tak, aby si motoristi mohli porovnať ponuky jednotlivých poisťovní.
Výpočet je komplikovaný
Minulý rok vybrali poisťovne na povinnom zmluvnom poistení takmer 12 miliárd korún. Na škodách vyplatili asi tri miliardy. Podľa predstaviteľov poisťovní tento rozdiel nie je zbytočne veľký. Tvrdia, že majú aj iné výdavky ako len preplatenie škôd.
Osem percent z vybraných peňazí musia zaplatiť ministerstvu vnútra ako príspevok na hasičov. Okrem toho musia z poistného zaplatiť aj vlastnú réžiu a poplatky do garančného fondu, z ktorého sa platia škody, ktoré spôsobia nepoistené vozidlá. Tento rok bude fond potrebovať asi 300 miliónov korún. Poisťovne na seba prevzali aj staré dlhy vo výške asi desiatich miliárd korún, ktoré musia splácať.
Fekete tvrdí, že povinné zmluvné poistenie je veľmi komplikovaný produkt, a preto nie je možné vypočítať cenu poistného len na základe škôd za predchádzajúci rok. "Z povinného zmluvného poistenia sa hradia aj škody na zdraví. A hoci viete, koľko asi budete momentálne potrebovať, ale tie nároky škôd, ktoré vzniknú v tomto roku sa budú môcť uplatňovať ešte nasledujúcich desať rokov a vy neviete, aké nároky bude mať ten človek. Lebo vstupuje do toho inflácia a rastú reálne príjmy. To znamená, že človeku, ktorému vyplácate mesačne 5000 korún za to, že utrpel škodu, o päť rokov mu už budete musieť vyplácať 10-tisíc a o 15 rokov 20-tisíc korún. Všetky tieto platby už musíte mať zahrnuté v tohtoročných cenách," povedal Fekete.