ministerstva Karol Farkašovský povedal, že sa tak predíde pozitívnej alebo negatívnej reklame na lieky, ktorých cena sa mení.
Ministerstvo najskôr nechcelo zverejniť ani počet liekov, ktoré zdraželi, nakoniec priznalo, že pôjde o 183 liekov.
"Ide o skupiny liekov používaných pri srdcových, respiračných a kožných ochoreniach a ochoreniach centrálneho nervového systému," potvrdila Eva Slováková z ministerstva.
Denník SME spojil údaje z júlovej a októbrovej kategorizácie, ktoré má ministerstvo zdravotníctva na internetovej stránke. Ukázalo sa, že viac liekov zdraželo, ako zlacnelo. Podľa našich analýz sa od októbra zmenia doplatky za 350 liekov. Lacnejších by malo byť 158 liekov, podľa našej analýzy za 192 liekov zaplatí pacient od októbra viac.
Najviac - od 100 do 450 korún - pre pacienta zdraželi lieky na epilepsiu, aj niektoré antidepresíva. Najvyššie doplatky majú veľké balenia.
Najvýraznejšie - o 100 až 1800 korún - zlacneli lieky na liečbu psychóz a depresií. V zozname je okolo dvadsať liekov, za ktoré sa doplatky menili len od desať halierov do dvoch korún. Lekárnici tvrdia, že meniť ceny liekov o pár halierov nemá pre pacientov žiadny efekt. Podľa nich korunové rozdiely v doplatkoch nie sú pre pacientov dôvodom, aby si vybrali lacnejšie lieky.
Advokát Transparency International Pavel Nechala tvrdí, že každý človek si podľa infozákona môže porovnanie cien vyžiadať. Postoj ministerstva z "neprávneho" pohľadu hodnotí ako snahu zneprehľadniť vývoj cien. "K podobnému kroku a s rovnakým vysvetlením pristúpil napríklad Slovnaft po kritike vývoja cien."
Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti hovorí, že ministerstvo musí zoznamy liekov zverejňovať. Podľa Nechalu zákon nepredpisuje žiadnu štruktúru údajov a ministerstvo si teda povinnosť splní. (dro)