Štokholm 5. októbra (TASR) - Známa Diablova biblia, súčasť pokladu cisára Rudolfa II., sa opäť dostane do Prahy, odkiaľ ju koncom 30-ročnej vojny odniesli švédski vojaci ako vojnovú korisť. Biblia sa však do Čiech nevráti natrvalo.
Premiéri Švédska a Česka Göran Persson a Jiří Paroubek sa v utorok dohodli na tom, že Kráľovská knižnica v Štokholme vzácny exponát Prahe len zapožičia, aby Diablovu bibliu mohli obdivovať aj obyvatelia krajiny, v ktorej vznikla.
Dohodu potvrdil český premiér, ktorý vyhlásil, že nejde o trvalý návrat vojnovej koristi, ktorá opustila územie Čiech v roku 1648. Súčasne zdôraznil, že Diablova biblia zohráva významnú úlohu v českých dejinách.
Rozmerná kniha, ktorú tvorí 312 strán z ručne písaných a maľovaných pergamenových fólií, vďačí svojmu menu za legendu, podľa ktorej ju jeden český mních vytvoril za jednu noc s výdatnou pomocou čerta. Kniha skutočne obsahuje vyobrazenie diabla, ktorého tam autor namaľovať údajne z vďačnosti.
Diablova biblia vznikla na začiatku 13. storočia, jej drevené dosky merajú 920 x 505 x 22 milimetrov a váži približne 75 kilogramov.
O návrat vojnovej koristi zo 17. storočia žiadal po roku 1989 ešte prezident Václav Havel, švédska vláda však v roku 1990 vrátenie vzácnej knihy z "principiálnych dôvodov" odmietla.
Na sľub, ktorý dal švédsky premiér českej strane, reagovalo vedenie Kráľovskej knižnice v Štokholme rezervovane a poukázalo na to, že príslušná dohoda ešte nebola podpísaná. Pred tým, ako Diablova biblia zavíta na prechodný čas do svojej vlasti, je potrebné vyriešiť ešte niekoľko problémov, uviedol predstaviteľ knižnice.
Diablova biblia, známa v odborných kruhoch pod názvom Kodex gigas, obsahujúca súhrn stredovekej múdrosti a vzdelanosti, je najväčšou rukopisnou knihou na svete. Objavila sa v chudobnom kláštore benediktínov v Podlažiciach na začiatku 13. storočia.
Povesť hovorí, že kniha je dielom mnícha, ktorého mali za ťažký zločin za živa zamurovať. Hriešnik sa zľakol a ponúkol, že svoju vinu odčiní napísaním najväčšej knihy akú svet videl a to ešte za jednu noc. Po niekoľkých hodinách práce však mních pochopil, že svoj sľub nedokáže splniť a privolal si na pomoc pekelníka, ktorému zapredal svoju dušu. Ráno hľadeli kláštorní bratia na obrovskú a nádhernú knihu. Mních sa pričinil len o jedno - o namaľovanie podobizne svojho pomocníka. Čertova podobizeň sa nachádza na 290. strane a je vysoká pol metra.
Mních sa síce trestu vyhol, jeho život sa ale zmenil na peklo. Pomohli mu až úpenlivé modlitby a prosba, aby ho Všemohúci zbavil trápenia. Do boja so zapredanou dušou sa dali anjeli, vyslobodili ju z hriešneho tela a odniesli do neba.