
Český herec Karel Roden (vľavo v zábere z americkej snímky 15 minút) sa na Febiofeste zúčastní aj osobne počas bratislavskej prezentácie svojich ďalších dvoch filmov Paralelné svety a Nočné hovory s matkou. FOTO - PREMIERE
Hudobným dokumentom úspešného nemeckého režiséra Wima Wendersa Buena Vista Social Club, ktorý sa bude premietať v slovenskej predpremiére, sa v pondelok v bratislavskom filmovom klube Nostalgia začne 9. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest. Súčasťou úvodnej projekcie bude aj premietanie krátkeho animovaného filmu Martina Snopeka Každodenná paša, ktorý bude predfilmom Wendersovej snímky.
66 filmov
Na otvorení sa zúčastní aj duchovný otec celého Febiofestu Fero Fenič, ktorý vyhlásil, že Febiofest sa koná v takomto rozsahu naposledy. Na tlačovej besede venovanej slovenskej časti Febiofestu však pochybnosti o tom, že aj bratislavská časť bude zrušená, vylúčil. Bratislavská časť je autonómna, čo je zásluhou predovšetkým Petra Dubeckého, organizátora slovenskej časti Febiofestu. Tohto roku Febiofest na Slovensku potrvá až do 8. marca a filmy sa budú premietať v ôsmich mestách (Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Žilina, Prešov, Poprad, Martin, Košice), v dvanástich kinosálach, pričom v Bratislave až v piatich priestoroch (FK Nostalgia, FK 901, Mladosť, Charlie centrum, České centrum), a diváci uvidia 66 filmov na 183 projekciách, čo je rekord prehliadky v jej histórii.
Filmy Febiofestu sú rozdelené do desiatich sekcií, z ktorých mnohé sú divákom známe už z predchádzajúcich ročníkov. Dramaturgia je opäť zameraná predovšetkým na prezentáciu aktuálnej hranej i dokumentárnej tvorby našich najbližších susedov v sekcii s názvom Novinky českej tvorby. Tá býva pre divákov najpríťažlivejšia. Svoj film Divoké včely, ocenený na nedávnom 31. MFF Rotterdam hlavnou cenou Tiger Award alebo cenou českej filmovej kritiky Kristián, kde skončil na druhom mieste, príde uviesť napríklad Bohdan Sláma s celou tvorivou plejádou filmu. Zuzana Kronerová je za tento film nominovaná na Českého leva vo vedľajšej úlohe.
Novinky pre kluby
Karel Roden ako hlavný hrdina nielen amerického filmu 15 minút popri Robertovi de Nirovi, ale aj ako herecký predstaviteľ českého autobiografického hraného dokumentu Jana Němca Nočné hovory s matkou a milostnej drámy Paralelné svety Petra Václava sa na bratislavskej prehliadke taktiež zúčastní, dokonca nie ako jediný z tvorivej delegácie oboch filmov. Najzaujímavejší zjav v súčasnej dokumentárnej tvorbe našich najbližších susedov Helena Třeštíková osobne uvedie v profile filmy zo svojich úspešných cyklov Ženy na prelome tisícročia alebo Povedz mi niečo o sebe, ktoré sú nakrúcané časozbernou metódou, zachytávajúcou niekoľko rokov zo života protagonistov.
Pozoruhodnou snímkou budú napríklad aj Nachové plachty Miroslava Janeka o rovnomennom predstavení bratov Formanovcov. Väčšina z nových titulov našich najbližších susedov sa bude premietať aj v ostatných regiónoch Slovenska, podobne ako filmy ďalšej z každoročne najnavštevovanejších sekcií Febiofestu, ktorá pod názvom Bonus predstavuje novinky pre filmové kluby. Tento rok medzi nimi okrem Wendersovho filmu bude aj dráma z afganského prostredia Kandahár Mohsena Makhmalbafa, slovinská čierna komédia Voľnobeh Janeza Burgera, ale aj najnovšie mystérium s kriminálnou zápletkou Davida Lyncha Mulholland drive. Ten uzavrie slovenskú časť Febiofestu.
Fenič: Kontakt je nutný
Ďalšie sekcie Febiofestu predstavia filmy pravých nezávislých, vlastné tituly z produkcie HBO, ktoré nakrútili známe filmárske osobnosti (Mike Nichols, Agnieszka Hollandová atď.), tradičné „divné“ videofilmy, ktoré sú skôr gýče ako umenie, národnú kinematografiu bude zastupovať výber filmov talianskej produkcie, v ktorých sa objaví herec Vittorio Gassman.
Česká kinematografia, predovšetkým dokumentárna, sa ešte bude prezentovať v tradičnej sekcii To najlepšie z Febia, ale aj v novovytvorenej Predstavujeme: MF dokumentárnych filmov Jihlava. Do programu je zaradený aj film Gustava Machatého z roku 1931 Zo soboty na nedeľu, ktorý bude uvedený v zrekonštruovanej kópii.
Ako povedal Fero Fenič, kontinuitu Febiofestu minimálne v Prahe a Bratislave treba zachovať: „Na Slovensku máme veľké zázemie divákov, ktorým česká tvorba sčasti supluje nedostatok slovenských filmov. Záujem o české filmy na slovenskom Febiofeste každoročne potvrdzuje, že treba udržať istý druh kontaktu medzi našimi národmi a kinematografiami.“
Autor: SIMONA NÔTOVÁ(Autorka je šéfredaktorka časopisu Film.SK)