Celý september prebiehali na školách rodičovské združenia. Rodičia sa dozvedeli, čo ich deti v tomto školskom roku čaká, a koľko peňazí budú musieť za čo zaplatiť.
Opäť to rozvírilo tému platenia "dobrovoľných" príspevkov.
"Hlavným problémom je to, že mnohé školy pred rodičmi zamlčujú, že ide o dobrovoľný príspevok a jednoducho ho všetkými cestami vymáhajú," hovorí Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavného školského inšpektora. Počet sťažovateľov na takéto vymáhanie z roka na rok stúpa.
Poplatky, ktoré školy formou rodičovských združení alebo nadácií od rodičov vyberajú, sa pohybujú od 700 do 3000 korún ročne (na externej forme nadstavbového štúdia podľa zistení Štátnej školskej inšpekcie aj 8000 korún). Ak rátame, že aj so žiakmi materských škôl navštevuje školstvo vyše milióna žiakov a od každého sa vyberie v priemere 600 korún, od rodičov školy ročne vyberú 600 miliónov. Niekedy aj bez potvrdenia o príjme alebo aj bez toho, aby vedeli, kam peniaze pôjdu.
Výška "dobrovoľného" príspevku sa väčšinou odhlasuje začiatkom roka na rodičovskom združení. Učitelia ho potom začnú od rodičov vymáhať s tým, že "veď sa to odhlasovalo", prípadne že "všetci okrem vás už zaplatili", alebo odkazujú po deťoch, či "mamička nezabudla".
Musíte tento „dobrovoľný“ poplatok platiť? Čo sa stalo s rodičmi, ktorí odmietli zaplatiť? Koľko sa kde vyberá? A čo na to hovorí právnik?
Dozviete sa v utorok, v denníku SME