Vášáryová vyrobila faux pas, nevedela, s kým susedí Turecko

Štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Magda Vášáryová nevedela, že s Tureckom susedí aj Irán.

Vášáryová v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy pred týždňom spoločne s ministrom vnútra Vladimírom Palkom diskutovala o začatí prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom.

Keď Palko hovoril o tureckých susedoch, "ako to bude v prípade, keď únia bude susediť s Iránom, Irakom a Sýriou. Sýria, je nedemokratický režim," Vášáryová do toho vstúpila vetou: "S Iránom nie." Palko ju vzápätí opravil: "Aj s Iránom, akože turecko-iránska hranica."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga povedal, že žiadna hádka v tejto veci nebola. Dodal, že témou relácie bolo Turecko v únii a nie "turecko-iránska hranica".

SkryťVypnúť reklamu

Šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti Tibor Mikuš hovorí, že ide o faux pas. "Každému sa to môže stať, ale predsa len, kto sleduje problémy, asi by mal vedieť, s kým susedí Turecko." Mikuš tvrdí, že už pri nominácii Vášáryovej za štátnu tajomníčku sa vyjadril, že takýto post má zastávať kariérny diplomat vybavený príslušnými znalosťami a nemali by sa zvažovať len stranícke súvislosti.

Vášáryová spôsobila faux pas aj vo februári tohto roka, krátko po nastúpení do funkcie štátnej tajomníčky. Nevedela totiž komentovať prejav prezidenta Busha, ktorý predniesol v Bruseli. Bushov prejav si pomýlila s rozhovorom pre Slovenský rozhlas, ktorý odvysielala aj televízia Markíza. "Áno, videla som rozhovor pána prezidenta Busha, hoci musím sa priznať, mám ešte veľké problémy s vybaľovaním sa, a tak ďalej. Snažím sa už sledovať pravidelne slovenské médiá. Aha, prepáčte, tak som vás, prepáčte, prepáčte, nerozumela som vás, asi som vás nepočula dobre."

SkryťVypnúť reklamu

Vášáryová bola veľvyslankyňou ČSFR v Rakúsku a Slovenska v Poľsku. Je zakladateľkou Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, sedem rokov bola aj jej riaditeľkou. (sp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 874
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 706
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 609
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 354
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 914
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 716
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 684
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 635
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu