sa doteraz nič podobné nestalo.
Česká obchodná inšpekcia tento týždeň oznámila, že asi štvrtina z tohtoročných 550 kontrol v Aholde odhalila rôzne nedostatky. Najčastejšie išlo o predraženie nákupu. Najvyššie predraženie, ktoré zistili, bolo o vyše 700 korún. Ak sa obchodné reťazce nepolepšia, chce český minister priemyslu a obchodu Milan Urban zvýšiť maximálnu možnú pokutu až na niekoľko desiatok miliónov korún. Dnes môžu obchodníci dostať maximálne miliónovú pokutu. Slovenskí kontrolóri pochybenia podobného významu nezistili. "Od začiatku roka sme vykonali v Aholde 188 kontrol. Predraženie bolo v troch prípadoch. V jednom prípade bolo predraženie jedna koruna a v dvoch menej ako koruna," povedala hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová. Išlo o predraženie, ktoré vzniklo zlým odvážením nakupovaného tovaru.
Okrem toho dostala Hypernova na Slovensku 41 pokút za iné prehrešky, ako je nezhoda ceny na bločku s cenou v letáku alebo na cenovke a za klamanie spotrebiteľa. Maximálnu pokutu tento rok Hypernova ešte nedostala. Tá môže byť dva milióny a v opakovanom prípade desať miliónov korún.
Obchodná inšpekcia na Slovensku zverejňuje len tie pokuty, ktoré nadobudli právoplatnosť. To znamená, že buď sa pokutovaný subjekt proti nim neodvolá, alebo odvolacie konanie pokutu potvrdí.
Naposledy Ahold potrestali v septembri pokutu 25-tisíc korún, za to, že v Košiciach zle označili ceny 59 výrobkov, dva výrobky predávali po dátume spotreby a jeden výrobok nemal označenie o dobe použiteľnosti. Krajský inšpektorát navrhoval pôvodne 50-tisícovú pokutu.
So zástupcami spoločnosti Ahold sa nám včera nepodarilo skontaktovať. Hovorkyňa Diana Stanková mala vypnutý mobil, pevnú linku nedvíhala a na email neodpovedala. Telefóny nedvíhali ani na recepcii v centrále spoločnosti.