BRATISLAVA - Nebezpečenstvo rozšírenia vtáčej chrípky v Európe nie je podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca akútne. "Zdá sa, že prvotná vlna strachu už opadla," povedal. Podľa neho Európska komisia aj Svetová zdravotnícka organizácia vysielajú signály, že nebezpečenstvo tu je, nesmieme ho podceňovať, ale nie je také akútne, aby sme museli robiť paniku.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje špeciálny pandemický plán pre prípad rozšírenia vtáčej chrípky, budúci týždeň ho prerokuje vláda.
O vtáčej chrípke bude na budúci týždeň rokovať aj parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Člen výboru Miroslav Chovanec chce požiadať ministra Zajaca, aké konkrétne opatrenia, v prípade vzniku pandémia, vláda pripravuje. Podľa Chovanca ľudia nemajú dostatok informácií o spôsobe ochrany, a preto sa chce spýtať aj na to, aký je plán vlády na to, aby, sa táto situácia zlepšila.
"Panika sa zvyčajne objavuje ako dôsledok nedostatočnej informovanosti, a tým aj strachu. Pre lekára v akejkoľvek situácii nie je dobré, keď má vystrašeného pacienta," povedal poslanec výboru Karol Džupa.
Slovensko zabezpečilo na túto zimu 610-tisíc očkovacích dávok proti bežnej chrípke a ďalšie sú v rezerve. Ministerstvo sa rozhodlo zrušiť doplatky za vakcíny a rezort odporúča očkovanie ako najvhodnejšiu formu prevencie, proti vtáčej chrípke.
K vtáčej chrípke vydali stanovisko aj vedci zo Slovenskej akadémie vied. Tvrdia, že v prípade pandémie sa nestihne vyrobiť vakcína proti vtáčej chrípke v takom množstve, aby stačila všetkým. Upozorňujú, že prednostne by potom mali byť očkované rizikové skupiny, chronicky chorí a starí ľudia.
Vedci tvrdia, že ak dôjde k veľkej chrípkovej pandémii pozmeneným vtáčím vírusom, chrípka sa bude šíriť kvapôčkovou infekciou a ľudia sa budú infikovať navzájom. "Mimoriadne účinné by bolo, ak by sa podarilo presvedčiť aj slovenských občanov, aby sa nehanbili nosiť rúško cez ústa a nos, tak ako to robia napríklad v Číne a Japonsku," píšu v stanovisku. Tieto opatrenia by boli podľa nich v prvej fáze pandémie účinnejšie ako momentálne najúčinnejšia chrípková vakcína a antivírusové látky.
V súčasnosti sa rizikovým skupinám odporúča zaočkovať sa vakcínami proti ľudskej chrípke. Podľa Tatiany Betákovej z Virologického ústavu SAV toto očkovanie môže znížiť riziko premiešania ľudských a vtáčích kmeňov, ak by sa osoba nakazila ľudským a vtáčím vírusom chrípky súčasne. Zníži tiež riziko vzniku nového smrtiaceho vírusu, ktorý by sa už ľahko šíril z človeka na človeka. Preto očkovanie proti ľudskej chrípke odporúča všetkým, a nie iba rizikovým skupinám.
(dro, sita, tasr)