Hranice neexistujú

So záujmom pozorujem, ako padajú staré hranice a nové sa vytvárajú. Vďaka internetu skutočne padli hranice štátov a vďaka e-mailu a angličtine je možné globálne komunikovať s každou krajinou. Nedávno som dostal list od štátnej filmovej organizácie Export

-Import z Pyongyangu. Aj tu je uvedená úplne nová mailová adresa! Ani do Severnej Kórei teda netreba faxovať! Tí, ktorí sedia v prítmí u počítača a ťukajú do klávesnice, majú vo svojej izolácii pocit, že geografické hranice neexistujú. Spomienka na vyťukávanie písmen na písacom stroji je pre nich už len niečím dávno minulým. Jedno si ale musíme priznať i v prítmí, keď sme osamote s počítačom: za globálnu komunikáciu sa platí daň. Dnes a denne sa stretávame so situáciou, kedy zavírený spam príde do e-mailovej schránky v Česku, ale je odoslaný z krajiny A, kde má server firma sídliaca v krajine B, jej majiteľ je z krajiny C a fyzicky sa nachádza v krajine D. Búrlivo sa rozvíjajúci svet IT predbehol zastaraný právny systém, vymáhateľnosť práva je nízka a v oblasti internetu ešte nižšia. Pesimisti predpovedajú, že vďaka počítačovej kriminalite elektronická pošta behom desiatich rokov skončí, zahltená spamom, žijúcimi internetovými červami a vírusmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napadlo mi už asi tisíckrát, kto toto všetko robí? Kto zamoruje cudzie počítače? Kto otravuje poštu desiatkam až státisícom užívateľov? Kto disponuje perverzným myslením zločinca? Nie, toto nie sú klasickí zlodeji s pehami na tvári. To sú väčšinou ctihodní ľudia vo firmách, ktorí zneužívajú svoje nekontrolovateľné postavenie počítačového odborníka. Dvadsaťtriročný študent IT Robert T. Morris, teda ten, ktorý roku 1988 vypustil do obehu v tedajšej akademickej sieti program pomenovaný Worm (červ) je slávnou a pritom typickou postavičkou histórie IT. Dnes je Morrisov podstatne viac a sú podstatne lepšie organizovaní. Vďaka nim nadobudli počítačové kalamity nebývalých rozmerov. Podľa informácií PC Worldu pracujú dnes na internetových červoch a vírusoch dokonca medzinárodné organizácie so stovkami zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Tí zneužívajú k svojim cieľom napríklad deti, ktorým sa hovorí kiddiots. Detskí idioti dokážu nájsť na internete kód a mierne ho upraviť, napríklad po spustení novej varianty vírového programu. Deti majú úlohu vo väčšine prípadov od tvorcov vírových programov, ktorí sú sympatickí rovnako ako Morris a hrajú sa s deťmi napríklad počítačové hry. Morrisovia dnes majú bežné denné zamestnanie väčšinou v obore informačných technológií. A potom sú samozrejme tí najvyšší v hierarchii - hackerskí špecialisti a počítačoví zločinci, ktorí sa hackerstvom živia.

V počítačovej kriminalite panuje podobná mentalita, ako u ranných klasických zlodejov. Sú nižšie postavení "bytári", ktorí pracujú v malých skupinách, vytipujú si cudzinca, niekoľko dní ho sledujú a potom mu vykradnú byt, v ktorom býva. Vyššie sú postavení zlodeji, ktorí vykrádajú byty, kde sú aj ľudia. Takto sa to odohralo aj v našom byte, v ktorom už dva mesiace býval Japonec s celou plejádou počítačovej techniky. Zlodej si ho vyhliadol, zameral a o druhej v noci sa v škraboške vlúpal do bytu Japonca. Uspal ho akýmsi sprejom, ukradol mu všetky notebooky a osobnú elektroniku a odišiel bez toho, že by zavrel dvere. "Zlodeji, čo sú schopní kradnúť obsadené byty, sú nesmierne nebezpeční," rozprával mi jeden príjemný mladík v tričku a džínsoch, ktorého som viezol ako stopára. "Nezastavia sa absolútne pred ničím, sú to najbezohľadnejší ľudia, akých v tomto obore poznám. Ja osobne by som to nikdy nedokázal," povedal mi. Potom, čo vyšiel z lapáku, robí maliara a natierača a prezerá si byty, firemné priestory a pomaly si ich mapuje. Na prvý pohľad pôsobí sympaticky, chodí do práce, má jemné rysy a citlivý pohľad. Napriek tomu kradne.

SkryťVypnúť reklamu

Zlodeji so škraboškou zodpovedajú v obore IT špecializácii hacker. V modernej kriminalite padli hranice medzi nevinným a zločincom. Sú holohlaví ľudia, ktorí vyzerajú ako kriminálníci a neublížili by ani kuriatku. A sú sympatickí mladíci, ktorí podobne ako Sven Jaschan (vírus Sasser a Netsky) zapôsobili na súdy tak sympaticky, že vyšli len s podmienkou. A tak si myslím, že dokázať kriminálne činy bude stále ťažšie a ťažšie, ak nie nemožné. Hlavne v oblasti IT. A nám nezostane nič iné, len si kupovať bezpečnostné dvere proti zlodejom a kvalitné antivírové programy, pretože dúfať v to, že budú zlodeji a zločinci vypátraní a dolapení sa v dobe globalizácie nedá ani v kútiku duše. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 451
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 018
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 579
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 566
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 483
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 431
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 173
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 770
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu