V stredu sa v Ženeve stretli zástupcovia piatich obchodných mocností, kde však k žiadnemu pokroku nedošlo. Účastníci schôdzky vinia z neúspechu Európsku úniu, lebo tá neprišla v otázke poľnohospodárskeho obchodu so žiadnymi novými návrhmi. Okrem USA a EÚ sa na schôdzke zúčastnili poprední obchodní činitelia Brazílie, Indie a Austrálie.
Francúzsko vyhlasuje, že EÚ sa už pustila do reforiem svojej poľnohospodárskej politiky a Spojené štáty neurobili žiadny ústupok. Lamy však povedal, že EÚ má ešte priestor na ďalšie rokovanie.
Zhoda v otázke obmedzenia poľnohospodárskych subvencií a colných bariér je kľúčovou podmienkou pokroku terajšieho tzv. Katarského kola rokovaní o liberalizácii svetového obchodu. Za necelé dva mesiace sa koná v Hongkongu kľúčová ministerská konferencia 148 krajín WTO. Tam musí byť uzavretá globálna dohoda, inak príde navnivoč celé Katarské kolo rokovaní, ktoré sa začalo v roku 2001.
EÚ v rokovaniach WTO zatiaľ minulý týždeň navrhla znížiť o 70 percent svoje poľnohospodárske subvencie, ktoré sú hlavným tŕňom v oku chudobnejším krajinám, a pri poľnohospodárskych clách ponúkla zraziť svoje najväčšie sadzby najmenej na polovicu. USA a rozvojové krajiny od Európy požadujú viac, proti tomu sa však stavajú tie európske krajiny, ktoré najviac ťažia zo štedrých subvencií. Francúzsko v stredu dokonca zrušilo svoju podporu návrhu európskeho komisára pre obchod Petra Mandelsona na nové ústupky v poľnohospodárstve s tým, že podľa jeho názoru by z nich neťažili rozvojové krajiny, ale hlavne Spojené štáty.
(čtk, reuters)