BEJRÚT - Dvaja libanonskí poslanci včera vyzvali libanonského prezidenta Emila Lahúda na demisiu. Urobili tak niekoľko hodín po zverejnení správy OSN o vyšetrovaní vraždy libanonského expremiéra Rafíka Haríriho. Autori správy došli k záveru, že sa na atentáte na Haríriho podieľali vysoké sýrske a libanonské kruhy.
Lahúd, je posledný z vysokých libanonských politikov, ktorý je stúpencom Sýrie. Sýrsky minister informácií Mahdí Dachlalláh včera správu označil za "spolitizovanú a vzdialenú pravde".
Harírí a ďalších 20 ľudí neprežilo atentát spáchaný 14. februára v Bejrúte. Libanonské vyšetrovanie bolo neúspešné a v júni sa ho ujala komisia OSN. Vedie ju Nemec Detlev Mehlis, ktorý vo štvrtok odovzdal správu generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi.
Podľa agentúry Reuters správa obsahuje dôkazy o možnom zapojení švagra sýrskeho prezidenta Bašíra Assada do atentátu. Generálmajor Ásif Šaukat pravdepodobne najal palestínskeho radikála Ahmada abú Adassa a prinútil ho natočiť videozáznam, na ktorom sa k atentátu priznal.
Správa sa zmieňuje tiež o Ahmadovi Abdal Alovi, členovi islamskej radikálnej skupiny Anbaš. Táto skupina je blízka Sýrii a okrem Libanončanov sú v nej tiež Palestínčania. Abdal Al podľa vyšetrovateľov pred vraždou hovoril zo svojho mobilného telefónu so všetkými osobami, ktorých sa vyšetrovanie týka.
Podľa nemenovaných svedkov o vražde rozhodli vlani v septembri. Pripravovali ju v Damasku. Mená sú v správe vynechané, ale konštatuje sa v nej, že Harírího vraždu museli schváliť vysoké sýrske bezpečnostné kruhy. (čtk)