Typický Rus je na vymretie

Po prvýkrát v histórii sa ruskí vedci pokúsili vytvoriť obraz typického predstaviteľa ruského národa. "Výsledky výskumu budú mať nepredvídateľné dôsledky pre ...

Vladimir Putin má typicky ruské len modré oči. Jeho priezvisko je veľmi nezvyčajné. FOTO - ČTK/AP

Po prvýkrát v histórii sa ruskí vedci pokúsili vytvoriť obraz typického predstaviteľa ruského národa. "Výsledky výskumu budú mať nepredvídateľné dôsledky pre Rusko i celý svet," napísal minulý týždeň renomovaný ruský denník "Vlasť". Podobne ako v 60. rokoch otriaslo Amerikou zistenie, že za predošlých 200 rokov sa z bieleho Anglosasa protestantského vyznania stal geneticky tridsaťpercentný černoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Identifikácii typického Rusa v ére ZSSR prekážala ideológia internacionalizmu. Prelom nastal v 90. rokoch počas skúmania pozostatkov cárskej rodiny Romanovcov vyvraždenej boľševikmi. Vtedy Rusi začali využívať najnovšie poznatky genetiky a módny sa stal ruský nacionalizmus, ktorý výsledky vedeckých skúmaní ovplyvňuje aj dnes.

V roku 2000 ruský fond základných výskumov určil pol milióna rubľov na skúmanie genofondu typického Rusa. Okrem molekulárno-genetických a antropologických metód pri experimente použili porovnávacie metódy ruských priezvisk a prakticky všetkých fotografií a malieb z Múzea antropológie.

šokujúce bolo, že najtypickejším ruským priezviskom nie je Ivanov, ako sa predpokladalo, ale Smirnof. Kto by medzi 250 typickými ruskými priezviskami hľadal mená ruských vládcov a prezidentov, bol by sklamaný. Našiel by medzi nimi jediné meno Gorbačov (158. miesto). Priezvisko Brežnev je až na 3767. mieste a Putin ani za ruské nemožno považovať, je až na 14 250. mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem priezvisk a tvárí skúmali vedci aj všetky časti tela. Zistilo sa, že Rusi na severe majú menej citlivú kožu a chudobnejšiu kresbu na dlaniach, ako ich južnejší rodáci. Podľa vedúcej projektu Jeleny Balanovskej z laboratória genetiky človeka to súvisí s počasím. "Človek s nevýraznou kresbou pokojne udrží v rukách hrnček s vriacim čajom," tvrdí a dodáva, že takisto lepšie znáša chlad.

Balanovská aj hlavný genetik Ruska Sergej Inge-Večtomov tvrdia, že vysoké technológie patria rozhodne na juh. Žijú tam, laicky povedané, ľudia s väčším citom v prstoch. Naopak na severe nemajú mikroprocesory čo robiť, ale patrí tam výroba, ktorá si vyžaduje silu a vytrvalosť.

Analýzou tváre, ktorá vznikla prikladaním jednotlivých obrazov na seba, prišli vedci k nasledujúcemu výzoru: oválna tvár a svetlé oči. Ukrajinec sa od svojho veľkého brata značne líši. Má tmavšiu farbu kože, pravidelnejšie rysy a hnedé oči.

SkryťVypnúť reklamu

Úplné výsledky unikátneho výskumu sú zatiaľ tajné. Podľa vedcov môžu mať politické dôsledky. Napríklad, že geneticky čistí Rusi žijú dnes iba na území zodpovedajúcom Rusku z čias Ivana Hrozného.

Napodiv, z hľadiska genetiky je rozdiel medzi Rusom a ugrofínskymi národmi žijúcimi predtým na území ZSSR minimálny. Omnoho menší, než medzi Rusom a Fínom. Túto teóriu by mohli zneužiť ruskí nacionalisti, ktorí považujú Estóncov za mladších bratov. Výskum údajne dokazuje, že Estónec je omnoho bližší príbuzný Rusa, než Fína, čo by mohlo byť pre Tallin trpkým zistením. Potešia sa však tatárski separatisti. Od Rusov, s ktorými žijú v jednom štáte, sa odlišujú zásadnejšie, než obyvatelia samostatných baltských republík.

Vedci upozornili Putina na nebezpečenstvo obrovských megapolisov. "Sú to čierne diery, ktoré vysávajú ruský genofond a úplne ho ničia," tvrdí doktorka Balanovská. Podľa nej existujú obce, kde sa uchovali pravé ruské gény. Aj tam pre nedostatok peňazí matky nerodia. Autor: agentúra Epicentrum pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 28 241
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 095
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 657
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 902
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 518
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 715
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 624
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu