Na jeho finančné pokrytie použije prostriedky získané zrušením vysielania v desiatich iných jazykoch, vrátane slovenčiny.
Do marca budúceho roka sa ukončí vysielanie v bulharčine, chorvátčine, češtine, gréčtine, slovenčine, maďarčine, poľštine, slovinčine, kazaštine a thajčine. Väčšina redakcií však pravdepodobne prestane vysielať už skôr. Vysielanie v albánskom, macedónskom, rumunskom a srbskom jazyku bude pokračovať.
Podľa riaditeľa Nigela Chapmana sú zmeny súčasťou najväčšej transformácie BBC World Service od začiatku vysielania pred 70 rokmi.
"Mnohé z európskych vysielaní, ktoré sa rušia, majú korene v období druhej svetovej vojny a dobre slúžili verejnosti aj počas studenej vojny. Európa sa však zmenila, a to najmä od 90. rokov," uviedol Chapman.
Podľa jeho slov bolo vysielanie BBC v európskych jazykoch počas studenej vojny fakľou slobody, no región sa odvtedy transformoval, je tam väčšia sloboda prejavu a nezávislé médiá prekvitajú. Vysielanie sa ruší v krajinách, ktoré sa stali členmi Európskej únie alebo o členstve rokujú, či v štátoch, kde má vysielanie malý miestny dopad.
Chapman zdôraznil, že BBC World Service je už teraz najúspešnejším, najdôveryhodnejším a najrešpektovanejším hlasom na Blízkom východe so 60-ročnými skúsenosťami z rozhlasového vysielania v arabskom jazyku a mladšieho úspešného online vysielania. Spustením televízneho vysielania sa stane BBC jedinou hlavnou stanicou poskytujúcou služby v arabskom jazyku na Blízkom východe tromi spôsobmi - prostredníctvom televízie, rozhlasu a online.
Ide o zásadné zmeny pre BBC World Service, ktorý sa počas svojej existencia stal kľúčovým online providerom správ. V súčasnosti je najznámejším a najuznávanejším hlasom v medzinárodnom rozhlasovom vysielaní so 149 miliónmi poslucháčov týždenne.
Ako informovali britské denníky Guardian a Financial Times, zrušením vysielania príde o prácu asi 200 ľudí. Podobný počet nových miest však vznikne zriadením arabského televízneho vysielania. To by sa malo spustiť v roku 2007.
2 12 20 mon pel