Stále dodávky elektriny budú mať zabezpečené len hlavné služby, nemocnice, vodárne a televízne stanice a tiež veľvyslanectvo cudzích krajín a zastúpenia medzinárodných organizácií. V hlavnom meste Tirane sa bude elektrina vypínať od štvrtej hodiny ráno do trinástej poobede.
Demokratická vláda premiéra Saliho Berishi obvinila bývalú socialistickú vládu zo zlého riadenia tohto rezortu, čo viedlo k významnému poklesu vodnej hladiny v elektrárňach na severe Albánska, kde sa vyrába veľký podiel elektriny. Ďalší problém spôsobuje elektrárňam vysoká cena energie na svetovom trhu.
Hlavná energetická firma bez presnejších čísiel oznámila, že už zabezpečila od susedného Rumunska a Bulharska polovicu elektriny, ktorú môže doviezť v budúcich dvoch mesiacoch.
V postkomunistickom období od roku 1990 má táto malá balkánska krajina pravidelné problémy s elektrinou. Vinu na tom má zlý manažment, zastaralý distribučný systém a nedostatok peňazí.
Posledná vodná elektráreň bola postavená v roku 1987. Vďaka čiastočnému zlepšeniu riadenia v posledných dvoch rokoch získala elektrárenská spoločnosť KESH pôžičky vo výške niekoľko sto miliónov eur, ktoré majú byť investované do energetického systému.
V októbri Albánsko podpísalo rovnako ako osem ďalších balkánskych krajín s Európskou komisiou energetickú dohodu, podľa ktorej musí prebrať únijné pravidlá a postupne sa začleniť do jednotného energetického trhu.
(čtk, reuters)