SAN FRANCISCO - Americká internetová spoločnosť Google v spolupráci so štyrmi veľkými knižnicami v USA včera umiestnila na internete prvú zbierku tisícok knižných titulov z beletrie a histórie. Zatiaľ ide väčšinou o knihy z 19. storočia, ktoré nie sú chránené autorskými právami, o ktoré v súčasnosti Google vedie spory so súčasnými autormi.
Tento krok má byť novým impulzom na uskutočnenie plánov umiestniť na internet milióny kníh zo štyroch popredných amerických univerzitných a verejných knižníc a z knižnice britskej Oxfordskej univerzity. Google minulý mesiac skenovanie kníh pre sťažnosti autorov prerušil. Na firmu podalo najprv žalobu za porušovanie autorských práv profesijné združenie amerických spisovateľov a potom i skupina veľkých vydavateľstiev.
Naskenované knihy budú prístupné na stránke http://print.
google.com. K dispozícii sú publikácie o občianskej vojne v USA, vládne dokumenty, spisy Henryho Jamesa a ďalšie diela. Texty sa dajú prehľadávať a užívatelia si môžu jednotlivé stránky aj ukladať.
"Dnes uvítame svet v našej knižnici," uviedla vo vyhlásení prezidentka Michiganskej univerzity Mary Sue Colemanová. "Ako vyučujúci sme nadšení možnosťou podeliť sa o tieto dôležité diela s ľuďmi po celom svete," dodala.
Google svoj projekt Google Print predstavil pred rokom a pôvodne sa mal zameriavať na knihy, pri ktorých sa už neuplatňujú autorské práva. Tieto staršie knihy sú podľa firmy najmenej prístupné a tvoria veľkú väčšinu knižníc.
Neskôr však začal Google skenovať i knihy chránené copyrightom, čo vyvolalo nevôľu autorov a vyústilo do podania žalôb. Firma však tvrdí, že nechce robiť úplné kópie kníh chránených autorskými právami bez povolenia ich držiteľov. Bráni sa aj tým, že z elektronických kníh budú mať úžitok aj ich autori. (čtk)