Zamestnanci jednej zo zničených reštaurácií na východe Paríža zbierajú zvyšky z jej výkladu. FOTO - SITA/APPovedali o nepokojoch Výber z výrokov, ktoré v posledných dňoch zazneli na francúzskej politickej scéne v súvislosti s pouličným násilím na parížskych predmestiach. Krajne pravicový politik Jean-Marie Le Pen: "Francúzsko bolo napadnuté cudzími hordami." n n n Premiér Dominique de Villepin: "Republikánsky štát neustúpi. Poriadok a spravodlivosť v našej krajine budú mať posledné slovo." n n n Minister vnútra Nicolas Sarkozy na adresu mladých výtržníkov: "Spodina, vandali, gangréna." Podľa ministra je proti násilníkom potrebné uplatniť "nulovú toleranciu". n n n Šéf opozičných socialistov Francois Hollande: "Nulová tolerancia voči Sarkozymu!" n n n Minister zahraničia Philippe Douste-Blazy: "Demokracia je nepriateľom určitého počtu hnutí, ktoré sa dnes radikalizovali. Mám priateľov lekárov, ktorí v našej krajine nemôžu vstúpiť do niektorých citlivých štvrtí. To je škandálne a neprijateľné." (čtk) |
Nepokoje na predmestiach Paríža neustali. Polícia aj požiarnici zápasia s výtržníkmi v chudobných štvrtiach aj po týždni
PARÍŽ - Parížske predmestia už týždeň horia. Mládežníci z prisťahovaleckých rodín sa bijú s políciou a nepokoje sa šíria. "Autority zistili, že sú pri zastavovaní
násilia bezmocné," napísala francúzska agentúra AFP.
Polícia vyrazila do boja s obrannými štítmi a slzným plynom. V plnej pohotovosti boli aj požiarnici, ktorí hasili požiare. Podľa oficiálnych odhadov v noci na štvrtok zranili 9 ľudí a zapálili viac ako 300 áut. Pri niektorých bitkách sa dokonca strieľalo. Polícia zatkla najmenej 12 ľudí.
Stredajšia výzva prezidenta Jacqua Chiraca na ukončenie nepokojov ostala nevypočutá. Násilnosti naopak zintenzívnili. Podľa pozorovateľov ide o najväčšie nepokoje za niekoľko posledných rokov.
Viac ako polovica zapálených áut vzplanula v departamente Seine-Saint-Denis, ktoré je jedným z najchudobnejších vo Francúzsku a žijú v ňom najmä početné rodiny afrických prisťahovalcov.
Okrem áut tam doničili aj dve základné školy a gymnázium.
"Kde bude teraz cvičiť?" pýtal sa otec mladej nádejnej gymnastky, keď uvidel vyrabované trosky jej telocvične v štvrti Les Tilleuls. "Je to skľučujúce," dodal Mohammed Fawzi Kaci, ktorý prišiel do Francúzska z Alžírska.
Výtržníci vtrhli aj do nákupného centra len dvesto metrov od policajného riaditeľstva v Seine-Saint-Denis.
V nepokojných predmestiach bývajú najmä prisťahovalci, ktorí sa začali búriť pre vysokú nezamestnanosť a nízky rešpekt vo francúzskej spoločnosti. Miestni obyvatelia podľa agentúry AP chápu zlobu, ktorá sa zmocnila ich mladých spoluobčanov prevažne afrického pôvodu. Nechápu však, prečo si výtržníci berú na mušku ich automobily a domy už tak či tak v zničených štvrtiach.
Kritika zaznieva aj na adresu ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho. Podľa niektorých jeho tvrdý postup a rétorika násilnosti len podnecujú. Jeden z odborových zväzov polície označil nepokoje za "občiansku vojnu" a vyzval Sarkozyho, aby vyhlásil v postihnutých oblastiach zákaz vychádzania, a dostal tak násilnosti pod kontrolu.
Nepokoje vypukli minulý týždeň po smrti dvoch mladíkov, ktorých v Clichy-sous-Bois zabil prúd v elektrickom rozvádzači. Schovali sa tam pred policajtmi, ktorí ich vraj prenasledovali. Polícia to popiera a ich nešťastie považuje za zámienku zo strany násilníckych bánd.
Po dramatických záberoch horiacich vozidiel sa začali francúzske vládne špičky stále schádzať na krízových zasadaniach. Premiér Dominique de Villepin preto okrem iného odložil svoju plánovanú cestu do Kanady a navrátenie pokoja označil za "absolútnu prioritu".
(čtk, reuters, rek)