Tajná agentka CIA, ktorá sa špecializovala na zbrane hromadného ničenia. Médiá ju po takmer 20 rokoch odhalili v roku 2003, keď jej manžel Joseph Wilson kritizoval vládu prezidenta Busha.
Plameová ho vyslala na misiu do Nigeru. Podľa informácií vlády tam mal Saddám Husajn nakupovať urán na výrobu jadrovej zbrane. Wilson nič také nezistil. Plameová stále pracuje v CIA, ale už nie ako tajná agentka. Na prvom mieste sú teraz jej päťročné dvojičky.
Joseph Wilson (55)
Bývalý diplomat a manžel Valerie Plameovej spustil celú aféru, keď obvinil vládnych predstaviteľov, že prezradili meno jeho ženy, aby sa mu pomstili za kritiku Bushovej irackej politiky. Od začiatku konkrétne obviňoval Rovea a Libbyho. Ako ambasádor v Iraku bol v roku 1991 posledným americkým diplomatom, ktorý sa stretol so Saddámom Husajnom.
Lewis "Scooter" Libby (55)
Vedúci kancelárie viceprezidenta Dicka Cheneyho. Súd ho obvinil, že klamal agentov FBI aj porotu. Libby následne rezignoval. Bol známy ako Cheneyho pravá ruka, bol jedným z hlavných mužov v pozadí, ktorí stáli za irackou inváziou. Absolvent Yaleovej a Columbijskej univerzity pracoval už pre Georgea Busha staršieho na ministerstve obrany a za Ronalda Reagana pôsobil na ministerstve zahraničia.
Dick Cheney (64)
Druhé volebné obdobie viceprezident, muž číslo dva americkej administratívy a najbližší spolupracovník prezidenta Busha. Libbyho obvinenie stavia do nepriaznivého svetla aj Cheneyho, práve on vraj Libbymu povedal o Plameovej.
Ako doktor politických vied a nevojak v roku 1969 začal Cheney pracovať v administratíve prezidenta Richarda Nixona. O šesť rokov neskôr bol už za prezidenta Geralda Forda najmladším personálnym šéfom Bieleho domu. Vo vláde Bushovho otca šéfoval Pentagonu.
Karl Rove (54)
Najbližší poradca prezidenta Georgea Busha a zástupca šéfa jeho kancelárie. Sivá eminencia Bieleho domu, ktorá stojí za všetkými dôležitými rozhodnutiami prezidenta, aj keď to jeho funkcia nenaznačuje. Politický stratég Rove dvakrát úspešne a nekompromisne dokormidloval Busha, s ktorým sa priatelí viac ako 30 rokov, k víťazstvu vo voľbách. Rove, ktorý vysokoškolské štúdium nikdy nedokončil, sa v politike angažuje od éry prezidenta Nixona.
Rovea zatiaľ súd neobvinil, prokurátor ho však stále vyšetruje. Niektorí novinári ho totiž označili za svoj zdroj.
Patrick Fitzgerald (44)
Špeciálny prokurátor je známy ako nekompromisný vyšetrovateľ, ktorý už dokázal obviniť bombových atentátnikov, vrahov a politikov. V súvislosti s touto dvojročnou kauzou vypočúval aj Busha a Cheneyho. Dokázal okrem iného presvedčiť sudcu, aby reportérov odsúdil za pohŕdanie súdom, keď v prípade Plameovej nechceli prezradiť svoje zdroje.
Judith Millerová (57)
Reportérka The New York Times sedela 85 dní vo väzení. Odmietla totiž vyzradiť svoj zdroj. O Plameovej síce nikdy nenapísala, neskôr sa však ukázalo, že jej o Plameovej hovoril Lewis Libby. Verejnosť sa to dozvedela, až keď jej Libby povolil prehovoriť.
(čtk, kos)