Bratislava 20. februára (TASR) - Právna subjektivita fakúlt, spoplatnenie externej formy štúdia a mzdy vysokoškolských pedagógov patrili k najdiskutovanejším otázkam počas dnešnej rozpravy v NR SR o novom vysokoškolskom zákone. Bolo podaných 142 pozmeňujúcich návrhov, čo dohromady so spoločnou správou predstavuje celkovo 340.
Minister školstva Milan Ftáčnik pri komentovaní zákona označil práve spoplatnenie za veľmi citlivú problematiku. Podľa jeho názoru navrhované riešenie odstráni doterajšiu prax, keď univerzity žiadali od študentov peniaze podľa vlastného uváženia.
Zachovanie právnej subjektivity fakúlt navrhol nezávislý poslanec Peter Osuský. V prípade prijatia ním navrhnutej zmeny budú môcť fakulty vzhľadom na rozhodnutie akademického senátu odovzdať svoje práva vyplývajúce z ich postavenia ako právnickej osoby vysokej škole.
Zrušenie školného v prípade externej formy štúdia, a teda zrovnoprávnenie denného a externého štúdia je cieľom pozmeňujúceho návrhu poslanca Milana Ištvána (SDĽ). Takým spoplatnením podľa neho dochádza k ohrozeniu princípu rovnosti v prístupe k štúdiu. Legalizáciu súčasnej praxe, ktorá nie je dobrá, hodnotí ako neopodstatnenú. Je presvedčený, že vyberaním poplatkov za externú formu štúdia si VŠ kompenzujú nedostatok finančných prostriedkov.
Za poslanecký klub HZDS vystúpil Pavel Šťastný, ktorý predložil viacero pozmeňujúcich návrhov. V prípade, že nebudú akceptované, budú poslanci HZDS hlasovať proti postúpeniu návrhu zákona o vysokých školách do tretieho čítania. V súvislosti so spoplatnením externej formy štúdia navrhuje HZDS prijať systémový krok, "aby platili všetci alebo nikto". Poslanecký klub bude presadzovať bezplatné štúdium s výnimkou spoplatnenia nadštandardnej doby štúdia.
Jednoznačnú podporu návrhu deklarovala v mene klubu SMK jeho členka Erzsebét Dolníková.
Rokovanie NR SR bude pokračovať vo štvrtok o 09.00 hodine.
*zg ms pm som NNNN