Pre študentov aj úvery na štúdium, brigády či jazykové pobyty

Študenti predstavujú pre banku zaujímavú klientelu, a okrem možnosti ukladať si peňažné prostriedky na účet im umožňujú často aj čerpať úver. V mnohých prípadoch im vychádzajú v ústrety už pri účtových balíkoch, kedy je povolený debetný zostatok. Treba .

Študenti predstavujú pre banku zaujímavú klientelu, a okrem možnosti ukladať si peňažné prostriedky na účet im umožňujú často aj čerpať úver. V mnohých prípadoch im vychádzajú v ústrety už pri účtových balíkoch, kedy je povolený debetný zostatok. Treba sa na ňom s bankou dohodnúť, podmienkou väčšinou býva, že účet je otvorený minimálne tri mesiace.

Okrem toho sú však v ponuke aj klasické formy úverov. "Pre mnohých študentov je dôležité financovať si školu a náklady s tým spojené. Práve preto, že študenti ešte v tom čase nemajú pravidelný príjem, banky im umožňujú odklad splátok. Splácať môžu začať až po ukončení štúdia," vysvetľuje Alena Walterová, hovorkyňa Všeobecnej úverovej banky. To platí v prípade úverov, ktoré sú výslovne určené na financovanie štúdia. Výška týchto úverov môže dosiahnuť aj 150 000 Sk, prípadne až 200 000 Sk. Banky, však takúto sumu nedovolia vyčerpať jednorazovo. Stanovujú si maximálnu sumu, ktorá sa môže požičať v danom školskom roku. Podmienkou pre úver je aj ďalší spoludlžník, ktorý by mal preukázať trvalé zamestnanie, a teda aj pravidelný príjem. Vyžadujú sa aj určité formy zabezpečenia, napríklad ručiteľ, či ručitelia, vinkulácia vkladu v banke, prípadne určité poistné produkty. Každá banka má nastavené svoje vlastné moduly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okrem úveru na štúdium banky poskytujú prostriedky na pobyty predovšetkým v zahraničí, či už ide o brigády alebo napríklad študijné či jazykové pobyty. Tu sa časť prostriedkov úveru presúva na organizujúcu agentúru. Banky si zvyčajne vyžadujú, aby išlo o agentúry, ktoré sami akceptujú. Druhá časť úveru je potom k dispozícii samotnému študentovi.

UniBanka

V UniBanke nás informovali o dvoch druhoch úverov pre študentov - jednak ide o úver s odloženou splatnosťou a úver na úhradu nákladov na brigádu v zahraničí. "V prípade prvého úveru nemusí študent dokladovať účel použitia financií. V druhom prípade, ako vyplýva aj z názvu, si študent požičiava na úhradu nákladov súvisiacich s brigádou v zahraničí," vysvetľuje hovorkyňa banky Katarína Ševčíková.

SkryťVypnúť reklamu

Pri spotrebnom úvere s odloženou splatnosťou je dôležité, že spolužiadateľ tohto úveru má trvalé zamestnanie a jeho čistý mesačný príjem je vyšší ako 10 000 Sk, o ktorom predkladá potvrdenia. Počas štúdia sa mesačne splácajú úroky a poplatky. Samotný úver sa spláca po ukončení štúdia pravidelnými splátkami. Pri úvere na brigádu banka vyžaduje mať platnú zmluvu s agentúrou, ktorá brigádu v zahraničí sprostredkováva, treba však pripomenúť, že banka akceptuje len zmluvy s vybranými agentúrami. Podobne ako pri úvere s odloženou splatnosťou je dôležité, aby spolužiadateľ o úver mal trvalé zamestnanie. Z poskytnutého úveru časť prevedie banka sprostredkujúcej agentúry, zvyšok potom na študentské konto vedené v UniBanke. Úver sa začína splácať až v piaty mesiac od poskytnutia úveru, dovtedy sa úhrádzajú úroky a poplatky.

SkryťVypnúť reklamu

Spotrebný úver pre študentov VŠ

s odloženou splatnosťou

Vek žiadateľa, študent vysokej školy od 18 do 30 rokov

Výška úveru 30 000 - 70 000 Sk

Lehota splatnosti: od 1 do 5 rokov

Zabezpečenie sa vyžaduje.

Účelový spotrebný úver pre študentov VŠ

na úhradu nákladov na brigádu v zahraničí

Vek žiadateľa, študent vysokej školy od 18 do 30 rokov

Výška úveru 30 000 - 100 000 Sk, študent 1. ročníka VŠ maximálne 60 000 Sk

Lehota splatnosti: 1 rok

Zabezpečenie sa vyžaduje.

UniBanka ponúka študentom VŠ aj revolvingovú kreditnú kartu so splatnosťou 2 roky, maximálne však do 31. 12. kalendárneho roka, v ktorom bolo ukončené štúdium na vysokej škole. "Kreditná karty je forma pohodlného a pohotového bankového úveru, keďže financie má študent k dispozícii práve vtedy, keď ich potrebuje. Podmienkou na získanie karty je preukaz študenta VŠ a raz ročne potvrdenie o návšteve školy a ručiteľ, ktorým môže byť rodič alebo manžel, prípadne manželka. Revolvingovú kreditnú kartu ponúkame len k študentskému účtu s balíkom UniStyle 26," dodáva K. Ševčíková.

SkryťVypnúť reklamu

VÚB

Všeobecná úverová banka môže študentom poskytnúť bezúčelový spotrebný úver Start. Má špecifickú podmienku, môžu oň požiadať len študenti denného štúdia na vysokých školách. "Na druhej strane výhodou je, že si peniaze môžu požičať na čokoľvek bez preukázania účelu, napríklad na prefinancovanie zahraničného študijného pobytu," pripomína Alena Walterová z VÚB. Spotrebný úver Start sa može splácať až po ukončení štúdia. "Počas štúdia tak klient platí banke len úroky." Úver však musí byť zabezpečený prostredníctvom tzv. solidárnych dlžníkov - rodičia, súrodenci, manželia. Možnosť odkladu splátky istiny alebo postupné čerpanie úveru s lehotou splatnosti až 96 mesiacov.

Spotrebný úver Start

Vek žiadateľa: 18 - 26 rokov (len pre študentov denného štúdia na vysokej škole)

SkryťVypnúť reklamu

Výška úveru: 20 - 100 tisíc Sk

Lehota splatnosti: 12 - 60 mesiacov

Zabezpečenie sa vyžaduje.

Slovenská sporiteľňa

Zvýhodnené úvery sú pre študentov vysokých škôl aj v Slovenskej sporiteľni. Od septembra sa upravili niektoré podmienky. "Bezúčelový spotrebný úver a kontokorentný úver môžu získať už aj študenti prvého ročníka denného štúdia, predtým sa to týkalo až druhých a vyšších ročníkov," informovala nás hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová. "Zvýšili sme aj hornú hranicu účelového úveru zo stotisíc na 250 tisíc Sk." Pri bezúčelovom úvere treba ešte pripomenúť, že sa nedá požičať celá čiastka naraz. Maximálna suma úveru na jeden školský rok predstavuje 30 000 Sk. Okrem bezúčelového úveru možno využiť účelový úver. Ten sa odporúča využiť pri pracovných, jazykových alebo študijných pobytoch v zahraničí. Zdokladovanie účelu použitia prostriedkov sa dá vyriešiť buď pred poskytnutím úveru, alebo neskôr počas pobytu v zahraničí, alebo po návrate na základe dokladov preukazujúcich použitie prostriedkov z úveru vo výške minimálne 80 %. Úver sa čerpá jednorazovo pripísaním na študentský sporožírový účet.

SkryťVypnúť reklamu

Bezúčelový úver

Vek žiadateľa 18 - 26 rokov (len pre študentov denného štúdia na vysokej škole)

Výška úveru 50 000 - 150 000 Sk

Lehota splatnosti: max. 5 rokov po ukončení štúdia, avšak max. 10 rokov od poskytnutia úveru

Zabezpečenie sa vyžaduje.

Účelový úver

Vek žiadateľa 18 - 26 rokov (len pre študentov denného štúdia na vysokej škole)

Výška úveru: 50 000 - 250 000 Sk

Lehota splatnosti: max. 5 rokov od poskytnutia úveru

Zabezpečenie sa vyžaduje.

HVB Bank

Pre študentov ponúka úver aj HVB Bank Slovakia. "V ponuke máme úver Travel," hovorí Andrea Kollárová. "Je to spotrebný úver s možnosťou odkladu splátky istiny a je určený výhradne pre študentov vyšších odborných a vysokých škôl na financovanie pobytov v zahraničí bankou akceptovanými študentskými agentúrami. Banka si za podmienku tohto úveru dáva zmluvu s vybranými agentúrami, ďalej sa vyžaduje jeden spoludlžník alebo vinkulácia vkladu. Čerpanie úveru je rozdelené na dve časti - časť je určená na úhradu poplatkov agentúry a poukazuje sa

SkryťVypnúť reklamu

priamo na jej účet. Zvyšok sa už prevádza na účet študenta v banke. "S úverom sa spája iba spracovateľský poplatok. Ten sa stanovuje vo výške 1 % zo sumy úveru, minimálne je to 500 Sk. Navyše úrokové sadzby sú výhodnejšie ako pri iných spotrebných úveroch, vždy sa určujú podľa bonity spoludlžníka," informuje Andrea Kollárová, pripomína tiež podmienky splácania úveru. "Počas pobytu v zahraničí je potrebné splácať len úroky plynúce z úveru. Po návrate z pobytu, najneskôr však do 15. novembra príslušného roka môže klient splatiť úver v celej výške bez dodatočných poplatkov. Po tom dátume spláca úver v určených mesačných splátkach po období dvoch rokov."

Úver Travel

Vek žiadateľa: študent VŠ

Výška úveru: 30 000 - 100 000 Sk,

SkryťVypnúť reklamu

resp. ekvivalent v cudzej mene (EUR, USD)

Lehota splatnosti: 2 roky od návratu

z pobytu

Zabezpečenie sa vyžaduje.

Ľudová banka

O spotrebný úver pre štúdium na vysokej škole môže v Ľudovej banke požiadať študent v každom ročníka štúdia - od bakalárskeho až po doktorandské. Maximálna výška úveru sa stanovuje na 150 000 Sk, avšak v jednom akademickom roku nesmie prekročiť 25 000 Sk. Banka zvyčajne vyžaduje ručiteľa, pri zabezpečení úveru vkladovými produktmi banky alebo poistným produktom Depozit Plus je možná zvýhodnená úroková sadzba aj bez ručiteľa.

Spotrebný úver pre štúdium na VŠ

Vek žiadateľa: 18 - 26 rokov

Výška úveru: 30 000 Sk - 150 000 Sk

Lehota splatnosti: maximálne dvojnásobok obdobia štúdia - 10 alebo 12 rokov odo dňa podpísania zmluvy

SkryťVypnúť reklamu

Zabezpečenie sa vyžaduje.

OTP Banka

Vo svojom úverovom portfóliu má aj tzv. Študentský úver. Ako sa uvádza na internetovej stránke banke - ide o úver na financovanie nákladov na štúdium.

Študentský úver

Vek žiadateľa: od 18 rokov

Výška úveru: 50 000 Sk - 200 000 Sk

Lehota splatnosti: maximálne 5 rokov po ukončení štúdia, avšak 10 rokov od poskytnutia úveru

Zabezpečenie sa vyžaduje.

(sbr), Zdroj: banky, www stránky bánk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 145
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 196
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 567
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 031
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 890
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 500
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 135
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu