Aký je váš postoj k štrajku zamestnancov Českej televízie za politickú nezávislosť?
„Som síce za zákonné riešenie problému, zároveň držím palce redaktorom. Celé to je o slobode slova vo verejnoprávnych médiách.“
Ako by sa mal minimalizovať politický vplyv?
„Jeden krok je zákon. V mediálnych radách by mali mať prevahu nezávislé osobnosti profesijných a občianskych inštitúcií. Riaditeľa by mala voliť taká nezávislá komisia, kde by boli zástupcovia a odborníci aj z televízie. V Čechách nastali prvé nezrovnalosti preto, lebo redaktori Hodača poznali a vedeli, že nebol dobrý v spravodajstve. Zrejme nie je nezávislý názorovo a možno aj ekonomicky a politicky. Ľudia v televízii by si mali tiež vyberať šéfa. Pretože ak nemá podporu svojich zamestnancov, potom je ako generál bez vojska.“
Dá sa dokladovať pri STV politický vplyv?
„V súčasnosti v STV nie je až taký vyhrotený politický vplyv ako v nedávnej minulosti. Počas Kubiša šlo o jednostranné spravodajstvo, ktoré dávalo viac dôvodov, aby zamestnanci proti tomu revoltovali. Ale zrejme sa nenašlo to odhodlanie skupiny, pretože jeden človek nemôže bojovať proti systému.“
Prečo práve za Kubiša nedošlo v STV k vzbure?
„U nás je slabší trh práce ako v Čechách. Väčšina novinárov má strach, že sa nezamestnajú. V Čechách budú, podľa mňa, títo štrajkujúci redaktori veľmi žiadaní. Šéfovia médií v nich budú vidieť záruku istej nezávislosti.“ (hr)