FOTO - TASR
BRATISLAVA - Bratislavská polícia cez víkend začala trestné stíhanie proti 22-ročnému Igorovi, ktorý mal na ruke vytetovaný Keltský kríž - symbol hnutia skinheads.
V predajni v Nitre zase policajti zhabali šesť tričiek a mikín s neofašistickými nápismi Eighty Eight (88) a Our Identity. Policajti začali trestné stíhanie.
Podpora a propagácia extrémistických hnutí je trestný čin, ktorý sa trestá väzením na jeden až päť rokov. Podľa hovorkyne prezídia policajného zboru Marty Bujňákovej "za propagovanie sa považuje aj nosenie symbolov týchto hnutí, či už na tele ako tetovanie, alebo na oblečení a doplnkoch".
Polícia môže začať týchto ľudí stíhať iba v prípade, ak nosia symboliku na viditeľnom mieste.
Dať si vytetovať symboly extrémistických hnutí nie je podľa zistení SME na Slovensku žiadny problém. V dvoch z piatich náhodne vybraných tetovacích štúdií, do ktorých sme zavolali, súhlasili s vytetovaním svastiky (hákového kríža). Všade by nám bez problémov vytetovali aj keltský kríž. Niektoré štúdiá majú tento symbol hnutia skinheads na internetovej stránke.
Ak sa na webovej stránke objavia obrázky so symbolmi, tak by podľa hovorkyne generálneho prokurátora Svetlany Husárovej "prichádzal do úvahy trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov".
Tetovacie štúdiá môžu byť trestané iba vtedy, ak by vedeli, čo symbol znamená. Dokázať to však nie je ľahké. "Musí sa preukázať priamy, alebo nepriamy úmysel. Záleží to však od jednotlivého prípadu," hovorí Husárová.
Mladí ľudia nosia veľakrát neofašistické symboly bez toho, aby poznali ich pravý význam. "Možno existuje stupnica extrémistických prejavov, najprv sa označia symbolom, neskôr vezmú do rúk palicu a nakoniec udrú," hovorí psychologička Viera Šimkovičová.
Zákaz nosenia symbolov však nerieši tendenciu k veľkej vzbure proti systému, ktorú títo ľudia chcú prezentovať. "Môže sa stať, že si budú hľadať náhrady, ktorými neporušujú zákon. Symbol upravia, ale podstata ostáva. Táto tendencia bola viditeľná pri Slovenskej pospolitosti, kde nahradili čierne oblečenie gardistov tmavomodrou uniformou," hovorí Šimkovičová.
Podľa policajnej štatistiky bolo za minulý rok spáchaných sedemdesiatdeväť trestných činov, ktoré súviseli s extrémizmom. Najviac ich bolo na území Bratislavského kraja, najmenej v Trnavskom kraji. Tento rok vyčíňanie extrémistických skupín vyústilo až do vraždy 21-ročného Daniela Tupého z Bratislavy.
(mip)
Symboly neofašistov
Svastika - hákový kríž. Pôvodne symbol slnka pochádzajúceho zo starej Indie, po otočení z ľava do prava sa stal symbolom NSDAP.
Keltský kríž - modifikácia kresťanského kríža. Ako symbol bieleho obyvateľstva sa stal symbolom neonacistickej Čiernej internacionály.
"Tri sedmičky" - modifikácia hákového kríža pochádzajúceho z Južnej Afriky. Dnes je označovaný ako symbol rasovej segregácie.
Runa - označovaná medzi fašistami ako symbol militantnej chrabrosti, počas druhej svetovej vojny symbol divízie SS.
Odálne runy - rovnako ako v predchádzajúcom prípade symbol 23. tankovej dobrovoľnej divízie SS. Tie boli organizované aj z členov moslimského vyznania.
Symbol SS - symbol severoamerických indiánov, ktorým slúžil ako magický liečivý kruh. Bol nacistami rovnako ako svastika otočený zľava doprava.
Dvojitá sugurnia - symbol SS, vyhladzovacej nacistickej služby počas Hitlerovej éry a druhej svetovej vojny.
Jednoduchá sigurnia - symbol zakázaného neonacistického nemeckého akčného frontu nacionálnych socialistov za druhej svetovej vojny.
88 - označuje fašistický pozdrav "Heil Hitler", pretože H je ôsme písmeno abecedy. Používané na záver rozhovoru ako pozdrav a podobne.
Totenkopf - lebka, používaná ako železný odznak na vojenských čiapkach a rovnošatách príslušníkov divízií fašistickej SS. Zdroj: www.tolerancia.sk
Extrémistická scéna na Slovensku
Pravicoví extrémisti
Patria sem skupiny neonacistických skinheads, hooligans - páchajú tzv. divácke násilie na športoviskách a rasistickí extrémisti.
Ide o skupiny, v ktorých existuje istá hierarchia, spoločný cieľ a vyhlásený alebo prirodzený vodca. Zviditeľňujú sa ako skupina, buď protiprávnym konaním (fyzický útok, internetová stránka s rasistickým obsahom a iné), alebo ako skupina, ktorá má vlastnú symboliku, pravidelné miesto stretávania a podobne. Na Slovensku existujú skupiny s názvami: Blood and Honour Slovakia, Blood and Honour Cassovia, Slovakia Hammers Skins, SS AG SLOVAKIA - Security Service Action Group Slovakia, Engerau Crew - Bratislava-Petržalka.
Skupiny, ktoré sa všeobecne označujú za "Skinheads", pôsobia v mestách: Malacky, Stupava, Trnava, Skalica, Holíč, Prievidza, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Nitra, Žilina, Martin, Zvolen, Detva, Veľký Krtíš, Prešov, Humenné, Poprad, Bardejov, Vranov nad Topľou, Košice, Rožňava.
Najčastejšie páchajú trestné činy
podpora a propagácia hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov hanobenie národa, rasy a presvedčenia ublíženie na zdraví výtržníctvo Ľavicoví extrémisti
Členov hnutí spája protest proti poriadku, ktorý sa im nepáči a ich cieľom je zvrhnúť existujúce zriadenie a nastoliť anarchistický štát, ktorý by bol bez obmedzení.
Spája ich hlavne boj proti globalizmu.
Ich cieľom je taktiež "antifašizmus", za fašizmus považujú dnešný euroatlantický spoločenský systém vrátane štátu a jeho orgánov.
Najaktívnejšia je Československá anarchistická federácia, potom Revolučný kolektív 9. novembra. Hnutie PUNK sa zviditeľňuje na vystúpeniach rôznych hudobných skupín. Radikálni ekológovia propagujú pozitívne myšlienky nezákonným spôsobom, pri ktorom dochádza k poškodzovaniu majetku.
Ľavicové extrémistické hnutia spoločnosť vníma tolerantnejšie, pretože verejne nedeklarujú potláčanie práv a slobôd ostatných občanov.
V prípade realizácie ich myšlienok však môže nastať ohrozenie demokracie a občianskych slobôd.
Ľavicoví extrémisti: Československá anarchistická federácia, Revolučný kolektív 9. novembra, Hnutie PUNK, Mmilitantné antifašistické hnutia, Extrémne anarchistické hnutie, Skupiny antiglobalistov, Skupiny radikálnych ekológov.
Najčastejšie páchajú trestné činy
ublíženie na zdraví výtržníctvo poškodzovanie cudzej veci FOTO - ARCHÍV SME