Poštomat vyzerá ako platobný terminál. Rovnako sa aj používa. Zákazník dá pracovníkovi na pošte svoju platobnú kartu a povie o akú hotovosť má záujem. Následne zadá na klávesnici PIN kód a po jeho overení mu pracovník vyplatí požadovanú sumu. Nevýhodou je, že peniaze možno vyberať len v otváracích hodinách a nie nonstop, ako je to v prípade bankomatov.
"Od 14. októbra sú poštomaty na 1100 poštách v rámci celého Slovenska. Ide o pomerne krátky čas, ale aj toto obdobie naznačuje, že záujem o využívanie služieb poštomatov má rastúcu tendenciu," povedal hovorca Poštovej banky Ján Onda. Záujem bude podľa neho vzrastať predovšetkým v tých miestach, kde nie sú nainštalované bankomaty.
Tých bolo na konci minulého roku na Slovensku 1590. Zavedením poštomatov sa tak počet možností na výber hotovosti prostredníctvom platobnej karty zvýšil takmer o 70 percent.
Klienti Poštovej banky môžu v poštomatoch aj zistiť zostatok na účte či zaplatiť faktúry za telefón či inkaso. Takisto môžu z poštomatu poslať peniaze prostredníctvom poštových poukážok. Klienti ostatných bánk tu môžu zatiaľ len vyberať peniaze.
Poplatky za výber z poštomatu sú vyššie ako poplatky za výber z bankomatu. Väčšina bánk určuje poplatok ako určité percento z vyberanej sumy. Zároveň majú aj určené, aký minimálny poplatok musia zaplatiť. Najmenej zaplatia klienti Poštovej banky, ktorým banka strhne z účtu len desaťkorunovú účtovnú položku. Pri ostatných bankách sa poplatok pohybuje okolo sto korún.
Možnosť výberu peňazí pomocou karty na pošte môže mať vplyv na využívanie platobných kariet. Výber je jednoduchší ako z bankomatu, pretože zákazník prichádza do kontaktu s človekom a nie so strojom, čo môže byť lákavé najmä pre starších ľudí.
Vlani bolo na Slovensku 3,36 milióna platobných kariet. Ich prostredníctvom sa uskutočnilo takmer 35 miliónov výberov z bankomatov. Celkovo si z bankomatov ľudia minulý rok vybrali takmer 86 miliárd korún. V obchodoch zaplatili kartou tovar za takmer 14 miliárd korún.