Záver týždňa sa niesol v pokojnom duchu, keď euro bolo voči americkému doláru obchodované v úzkom pásme od úrovne 0,8880 USD/1 EUR až k úrovni 0,8960 USD/1 EUR. Mierna korekcia, ktorá nastala po prudkom poklese eura v uplynulých dňoch, ale nedokázala prekonať vyššie méty. Euru mierne pomohli aj špekulácie o tom, že sa postupne blíži čas, keď Európska centrálna banka pristúpi k zmene krátkodobých úrokových sadzieb tak, ako to počas štvrtku predviedla švajčiarska centrálna banka. Rozhodnutie Švajčiarov sa v priebehu včerajšieho dňa výraznejšie odzrkadlilo na výmennom kurze franku, ktorý iba posilnil voči doláru k úrovni 1,7000 CHF/1 USD, hoci ešte počas rána bol obchodovaný na hodnote 1,7240 CHF/1 USD.
Guvernér Bank od France Jean-Claude Trichet vo svojom vystúpení uviedol, že ECB už nemá obavy, čo sa týka inflačného vývoja. Zároveň priznal, že Európa začína pociťovať následky ekonomického spomaľovania v Spojených štátoch. Trichetove vyhlásenia pomohli posilniť nádeje na skoré zníženie sadzieb v eurozóne, a to aj z toho dôvodu, že v podobnom duchu sa vyjadril aj hlavný ekonóm ECB Otmar Issing. Veľmi pozitívne inflačné dáta v Nemecku opätovne iba prispievajú k posilneniu očakávaní.
Japonský jen posilnil viac ako percento v porovnaní s nedávnymi 22-mesačnými maximálnymi hodnotami, predovšetkým voči americkému doláru. Pozitívny vplyv na jen mal vývoj na tokijskej burze, kde akciový index Nikkei 225 našiel svoje dno. Jen sa tak vrátil na úroveň 122,60 JPY/1 USD a voči euru na hodnotu 109,60 JPY/1 EUR.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Bank)