
Každé podujatie slobodných (FPÖ) narúšajú ľavicoví prívrženci, ktorí od vstupu slobodných do vlády protestujú proti Haiderovej politike. Inak to nebolo ani vo štvrtok večer, keď mali slobodní posledné predvolebné zhromaždenie pred voľbami vo Viedni. FOTO SME - PAVOL MAJER
Nedeľňajšie komunálne voľby vo Viedni majú dve zaujímavé podoby. Rovnako ako pred parlamentnými voľbami v roku 1999, keď pravicoví populisti zo strany slobodných (FPÖ) získali historicky úspech, ani teraz sa predvolebná kampaň neštíti antisemitizmu, rasizmu a nenávisti voči cudzincom. Aj keď dnes mnohí pochybujú, či nenávistná kampaň prinesie haiderovcom porovnateľný úspech.
Druhý sledovaný aspekt je dopad volieb na celoštátnu politiku. Dva roky po nástupe ľudovcov (ÖVP) a slobodných k moci to bude signál na ďalší politický vývoj v krajine.
Mimovládne organizácie v posledných týždňoch niekoľkokrát kritizovali netolerantnú kampaň slobodných na úkor cudzincov. Tú Haider korunoval urážkami na adresu šéfa židovskej obce v Rakúsku Ariela Muzicanta, ktorému nevie odpustiť, že podporoval sankcie EÚ voči Rakúsku.
Haider zvolil tvrdé témy
„Haider sa v poslednom čase vyhýbal antisemitským výrokom. Pochopil ale, že slobodným sa vo Viedni nedarí, a preto opäť stavil na túto kartu,“ povedal pre SME komentátor rakúskeho denníka Der Standard Hans Rauscher. V prieskumoch verejnej mienky slobodní dostávajú vysoký účet za drastické úsporné opatrenia, ktoré vo vláde odsúhlasili. „Platí sa za ambulantné liečenie a diaľnice, fajčenie je drahšie, dôchodky sú nižšie. To sa dotýka predovšetkým Haiderovej voličskej klientely,“ hovorí novinár. Preto Haider stavil na tvrdé témy. Hans Rauscher však pochybuje, či mu prinesú ďalšie voličské hlasy. „Rakúšania už chcú, aby Haider zatvoril ústa, nechcú, aby Rakúsko ďalej diskreditoval. Myslím, že aj Haider o sebe pochybuje, keď siahol po takýchto témach,“ dodáva rakúsky komentátor.
O Rakúsku sa rozhoduje vo Viedni
Viedenčania budú v nedeľu rozhodovať aj o osude krajiny. Týždenník News priniesol prognózu dopadu výsledku na rakúsku politickú scénu. O víťazstve SPÖ, ktorá vo Viedni vládne nieľkoko rokov, nikto nepochybuje. Ak zvíťazí tak jednoznačne, ako jej to predpovedajú prieskumy, posilní sa postavenie tejto najväčšej opozičnej strany aj na spolkovej úrovni. V prípade, že by sa vo Viedni nakoniec uzatvorila koalícia SPÖ a Zelených, ponúkli by opozičné strany jasnú alternatívu k terajšej vláde.
V prípade slobodných idú plusy aj mínusy na osobné konto Jörga Haidera. Vo Viedni síce za FPÖ kandiduje Helene Partiková-Pableová, Haider sa však angažoval do takej miery, že voliči vystavia účet priamo jemu. Politológ Fritz Plasser hovorí: „Pri strate troch až piatich percent to nebude dramatické, ale ak by slobodní stratili osem až desať percent, bol by to veľký tlak na (kancelára) Schüssela a koaličných ľudovcov.“
Napriek dopadom úsporných opatrení sa ÖVP nemusí obávať strát, skôr sa počíta s miernym ziskom. Viac ako o seba sa musia báť o koaličných slobodných.
Zelení majú šancu dokázať, že sú schopní vládnuť. Preto sa budú snažiť vytvoriť vo Viedni koalíciu s SPÖ. Pre poslednú politickú stranu - Liberálne fórum (LiF), ktoré sa kedysi odtrhlo od Haidera a v posledných voľbách sa do parlamentu nedostalo, ide v týchto voľbách o politické prežitie.
MIRIAM ZSILLEOVÁ