Bülent Öztoplu založil mládežnícky, kultúrny a integračný zväz Echo pre mladých ľudí, tzv. druhú generáciu (deti cudzincov a gastarbeiterov, ktoré sa už narodili v Rakúsku). Za osem rokov existencie dal dokopy asi 150 mladých ľudí z 20 krajín sveta (aj bývalého Československa), aby sa spolu snažili získať rovnakú šancu na uplatnenie, aby sa stali súčasťou rakúskej spoločnosti a vystupovali proti nacionalizmu, rasizmu a nenávisti voči cudzincom.
V Echu sú mladí ľudia vo veku od 14 do 22 rokov. Koľkí z nich pôjdu voliť?
„Väčšina z nich voliť môže, 80 percent tzv. druhej generácie má štátne občianstvo, ale 30 percent voliť nechce. Niektorí pre nezáujem alebo pocit odcudzenia. Iní preto, že politika je pre nich nudná. Keď majú mladí ľudia povinnosti, potom musia mať aj práva. Musia sa ich naučiť využívať. To je aj jediný prostriedok proti rasizmu. Mladých ľudí už nebaví hrať úlohu obete v čase predvolebných kampaní. Dnes majú chuť povedať - mám vlastný hlas, ktorý treba brať vážne. Doteraz politické strany nevideli cudzincov ako cieľovú skupinu voličov. Teraz je atmosféra pozitívnejšia, pretože sociálni demokrati (SPÖ) a Zelení sa ich hlasy pokúšajú získať.“
Väčšinou ide o reakciu na Haidera a politiku jeho strany zameranú proti cudzincom.
„Je smutné, že potrebujeme Haidera, aby sa veci pohli. Z histórie sme sa poučili, že potrebujeme zlé časy na to, aby mohli prísť lepšie.“
Ktorá strana je mladým najbližšia?
„Mám pocit, že SPÖ a Zelení. SPÖ preto, že veľa mladých ľudí má pragmatický pohľad. Vedia, že len ten, kto je pri moci, môže pre nich niečo urobiť a vo Viedni vládla doteraz SPÖ. O Zelených si myslia, že veľa vecí myslia dobre, ale nemajú schopnosť ich presadiť.“
Mimovládne organizácie kritizovali štýl predvolebnej kampane FPÖ, ktorá bola namierená proti cudzincom. Aká bola podľa vás atmosféra pred viedenskými voľbami?
„Rasistická a populistická, ale už nie je pre nás cudzia. To je celkom normálna FPÖ. Boli by sme prekvapení, keby sa slobodní správali inak. Teraz ale majú problém. Už sú nudní. Vo Viedni napríklad nie sú drogy témou, ale slobodní hovoria v kampani o drogovom probléme. Nie je tu žiadne napätie, žiadne ekonomické nebezpečenstvo. Ľudia sa začínajú pýtať, kde sú sľubované zmeny. FPÖ je síce vo vláde, ale oni necítia žiadne pozitívne zmeny, naopak je im horšie. Ukazuje sa, že nie cudzinci sú tým problémom.“
Čo sa z vášho pohľadu zmenilo po vstupe slobodných do vlády?
„Pre nás sú to dve roviny: jedna negatívna a jedna pozitívna. Negatívna je, že rasizmus teraz môže vládnuť. Rasizmus už nie je problémom ulice, ale štátu. A to je zle. Na druhej strane máme teraz jasnejšiu pozíciu. Predtým bol ministrom vnútra predstaviteľ sociálnych demokratov, ale nevedeli sme, ako s ním máme spolupracovať, pretože prijal niekoľko zákonov proti cudzincom. Teraz v tom máme jasno, vládne rasistická a populistická vláda, čo je pre nás výzva.“
Aký je terajší minister vnútra, ktorý je člen ľudovcov (ÖVP)?
„Lepší, čo je komické. Je korektný. Máme s ním lepšie vzťahy, hoci si nemyslím, že je to politika vlády, ale jeho osobný prístup.“
Ako by ste charakterizovali rakúsku spoločnosť?
„Rakúšania si žijú veľmi dobre. Radi sa cítia obeťami a pod dojmom obetí sa z nich stávajú aj vinníci. Stále bedákajú, hoci sa majú dobre, myslím, že sú jednými z najprofesionálnejších nariekačov na svete. Je to spoločnosť, ktorá riešenie svojich problémov prenecháva štátu. Keď majú problémy s deťmi, obrátia sa na úrad pre mládež. Keď majú problém s prácou, idú na pracovný úrad. Keď majú problém so susedom, idú na políciu.
Najviac ma hnevá úloha obetí, ktorú majú radi. Hľadajú vždy iných vinníkov za svoje problémy, v poslednom čase sú to cudzinci. Ja si nemyslím, že cudzinci sú dôvodom, prečo je rakúska spoločnosť frustrovaná. Pomaly sa z obetí stávajú vinníci, pretože volili FPÖ.“
(mim)