Pred časom egyptský prezident Husní Mubarak rozčúlene vyšiel zo štúdia katarskej televízie Al-Džazíra (Ostrov) a nahlas si povzdychol: „Všetky problémy pre takúto škatuľku!“ Táto televízia si od založenia v roku 1996 vyslúžila renomé nezávislej stanice, ktorá má odvahu búrať klišé a pozerať sa na problémy z iných uhlov, ako si verejenosť v arabskom svete zvykla. Viaceré arabské vlády aj oficiálne protestovali pre poburujúce spravodajstvo Al-Džazíry, iné jej redaktorov vypovedali zo svojho územia. Tento týždeň bola Al- Džazíra nútená zavrieť pobočku v Ramalláhu, odkiaľ vysielala rozsiahle spravodajstvo o palestínskej intifáde.
Palestínčanov podľa agentúry Reuters pobúrila pasáž v dokumente o libanonskej občianskej vojne. Najskôr od redaktorov žiadali, aby z nej vystrihli časť, na ktorej libanonskí povstalci nesú portrét Jásira Arafata s topánkou prehodenou cezeň, čo sa chápe ako gesto hany. Keďže Al-Džazíra je známa tým, že nepozná cenzúru, odmietla.
Al-Džazíra sa od väčšiny regionálnych televízií líši tým, že sa zaujíma o to, ako veci vyzerajú pod povrchom. Správy arabských staníc sa väčšinou uspokoja s šedivým popisom diania - príchodom, odchodom, potriasaním rúk, čo spravidla podfarbuje oslavná hudba. Za päť rokov vysielania pritiahla Al-Džazíra na svoju stranu milióny divákov CNN, BBC a miestnych staníc. Televízia je známa aj pohotovosťou a exkluzivitou, pre ktoré ju s obľubou citujú svetové agentúry.
Ako jediná televízia, ktorá pokrýva aj Afganistan, odvysielala Al- -Džazíra minulý týždeň výbuch, ktorý zničil sohy Budhu v Bamijáne. Televízii rád poskytuje rozhovory nepriateľ USA číslo jeden Usamá Bin Ladín. Častým hosťom býva aj líbyjský vodca Muammar Kaddáfí - ale aj jeho oponenti, pre ktorých je obyčajným diktárorom. V diskusných reláciách sa spochybňuje zmyslel islamských militantných skupín, ale aj prítomnosť amerických vojsk v Perzskom zálive. „Rýchle a dôveryhodné spravodajstvo robí z Al-Džazíry CNN arabského sveta,“ hovorí šéfredaktor jordánskeho týždenníka Músá Kilání pre agentúru AP. „Je to korenie arabského jedla,“ dodáva.
Arabskí vládcovia sú však pobúrení. Podľa saudského princa je Al-Džazíra „jedom prinášaným na zlatom podnose“. Pred niekoľkými mesiacmi pobúrila Egypt, keď odvysielala zábery Palestínčanov páliacich egyptské vlajky na protest proti príliš ústretovému postoju Egypta voči Izraelu. Stanica bola v rôznych obdobiach označovaná ako proiracká, proizraelská, bola aj „hlásnou trúbou Británie“. „Al-Džazíra je pre arabský svet novou a jedinečnou skúsenosťou, a preto na ňu existuje veľa rôznych názorov,“ hovorí šéf televízie Muhammad Džasín Alí. (reuters, čtk, kl)