ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
"Úvahy o akomkoľvek ďalšom poklese sadzieb sú už minulosťou. Sadzby pre hypotekárne úvery sa odvíjajú od sadzieb na finančnom trhu, ktoré sú zasa ovplyvňované základnými úrokovými sadzbami, ktoré stanovuje centrálna banka. Očakávame, že najbližší pohyb základnej úrokovej sadzby bude smerom hore, stanoviť však jeho presné načasovanie je ťažké," povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
"Vývoj na finančných trhoch nasvedčuje tomu, že sa pomaly končí éra veľmi nízko úročených úverov. Úrokové sadzby ako na peňažnom, tak aj na dlhopisovom trhu rastú, to znamená, že aj úrokové sadzby z hypotekárnych úverov budú v blízkej budúcnosti o niečo vyššie, tvrdí hlavný analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Niektorí analytici očakávajú, že Národná banka zvýši úrokové sadzby už budúci týždeň. V utorok bude banková rada prerokúvať nastavenie menových podmienok. "Za najpravdepodobnejší výsledok tohto zasadania predpokladáme zváženie oficiálnych úrokových sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu," hovorí analytik VÚB Zdenko Štefanides. Znamenalo by to, že minimálne o toľko vzrastú aj úroky z hypotekárnych úverov. Podľa Čechovičovej je preto v súčasnosti "vhodná doba na zobratie hypotekárneho úveru".
Niektoré banky úroky už zvýšili. Istrobanka donedávna ponúkala najnižšiu úrokovú sadzbu z hypoték na trhu vo výške 3,33 percenta. Dnes je na úrovni 3,5 percenta. Stále však ide o najnižší úrok na trhu.
Pri hypotékach má aj nepatrné zvýšenie úroku veľký vplyv na celkovú sumu, ktorú klient banke zaplatí. Pri miliónovej hypotéke na 30 rokov znamená zvýšenie úroku o 0,25 percenta, že klient banke zaplatí o 54-tisíc korún viac, ako keby mu úrok nezvýšila.
Podľa analytikov je však otázka, či si majú ľudia úrok zafixovať na dlhší čas. Kto si ho zafixuje napríklad na desať rokov, bude mať celých desať rokov rovnaký úrok. Až po tejto lehote mu ho môže banka zmeniť. Úroky s dlhšou fixáciou sú však vyššie ako s krátkou fixáciou alebo úplne bez fixácie. Rozdiel medzi fixovaným úrokom na desať rokov a variabilným je väčšinou okolo 1,5 percenta.
Ani po zvýšení úrokov by však ich nárast nemal byť taký, že by premenlivé úroky boli vyššie, ako sú v súčasnosti fixované. Ak si niekto zoberie úver s úrokom nižším o 1,5 percenta, ušetrí za celé obdobie splácania pri miliónovej pôžičke na 30 rokov vyše 334-tisíc korún.
Zvyšovanie úrokov môže zastaviť len konkurenčný boj medzi bankami. Ten je práve pri hypotékach najsilnejší. Ak by sa niektorá banka rozhodla svoje úroky držať pri dne, donútila by pravdepodobne k rovnakému postupu aj ostatné banky.