Bratislava 22.februára (TASR) - SDĽ veľmi pozitívne vníma obsah nového vysokoškolského zákona, ktorý prináša nové prvky v oblasti posilnenia akademických slobôd, v oblasti financovania a fungovania vysokých škôl.
Na druhej strane sú však ľavičiari prekvapení z toho, že sa spochybňuje jeden zo základných princípov rovnosti v tomto zákone, princíp bezplatného prístupu k vysokoškolskému vzdelaniu v dennej aj externej podobe.
Poslanec SDĽ Ľubomír Andrassy v stanovisku pre TASR uviedol, že spoplatnenie štúdia by začalo deliť spoločnosť na bohatých a chudobných. Začal by sa spochybňovať rozhodujúci princíp vo fungovaní Európskej únie princíp rovnosti šancí, ktorý sa začína pri rovnom prístupe k vzdelaniu, poznamenal.
Občiansko-demokratická mládež (ODM) vyjadrila však dnes poľutovanie nad tým, že schválený vysokoškolský zákon nezaviedol žiadnu formu spoplatnenia štúdia na tomto stupni vzdelávania a to ani v prípade externej formy štúdia.
Obavy členov niektorých politických strán z negatívnej reakcie verejnosti, ktorú by mohlo vyvolať zavedenie poplatkov za niektoré formy štúdia, tak v konečnom dôsledku bude znamenať zrušenie externého štúdia pre nedostatok dostupných zdrojov na jeho financovanie. Domnieva sa podpredseda ODM Pavol Tóth.
Vo vyhlásení píše, že ODM oceňuje zavedenie takých princípov, ktoré so sebou prinesú skvalitnenie pôsobenia vysokých škôl a ich kompatibilitu s podobnými inštitúciami vo vyspelej Európe. Považuje za mimoriadne prínosné odstupňovanie štúdia na bakalárske, magisterské a doktorandské ako aj presadenie kreditového systému výučby, ktorý by mal zabezpečiť väčšiu flexibilnosť a odrážať ako preferencie študentov, tak aj požiadavky trhu práce.
ODM považuje schválený zákon za neprimerane rozsiahly a priveľmi obmedzujúci pôsobenie vysokých škôl. Je presvedčená o tom, že uvedené nedostatky bude treba v budúcnosti odstrániť.
*ad rč
NNNN