
Foto SME – ĽUBOŠ PILC
ej dopravy. Organizmus si postupne odvykne na pôsobenie meniacich sa poveternostných podmienok a stráca schopnosť prispôsobovať sa im. Jeho reakcie na výkyvy počasia sú potom o to väčšie. Napríklad silný vietor alebo zmeny tlaku spôsobia zhoršenie zdravotného stavu aj nálady a zosilňujú prejavy chronických ochorení. Ako môžeme zmierniť nepríjemné následky vplyvu počasia?Tlaková níž a výš
Ľudí citlivých na počasie začínajú trápiť bolesti hlavy neraz ešte skôr, ako sa na nebi objavia mračná. Súčasne sú aj viac ospanliví, ale pritom majú problémy so zaspávaním. Počas horúceho, dusného počasia sa zase objavujú problémy so srdcom, záduch, nevoľnosť. Avšak asi najnepríjemnejšie sú prechody atmosférických frontov, sprevádzané veľkými výkyvmi tlaku, vetrom, dažďom a búrkami. U mnohých ľudí vyvolávajú zvýšenú citlivosť na bolesť, poruchy spánku, žalúdočné a črevné problémy. Niektorí ľudia sú zas viac podráždení, majú ťažkosti s koncentráciou a spomalené reakcie.
Zmiernenie príznakov pomocou stravy
Nadmernú citlivosť na výkyvy počasia môžeme zmierniť najmä zlepšovaním kondície, napríklad prechádzkami, masážami, ale aj menšími úpravami jedálneho lístka.
J Pri náhlej zmene počasia
Vyhýbajte sa káve a silnému čaju. Prechodne vylúčte zo stravy tučné syry, paradajky a orechy. Môžete užívať magnéziové tabletky. Potravu soľte o čosi viac ako zvyčajne.
J Tlaková výš
Do rannej kávy si pridajte mlieko a cukor. Užite tabletku vitamí- nu C. Prechodne vylúčte zo stravy mäso a nahraďte ho zeleninou a rybami. Pite ovocné šťavy alebo čaj zo šípok či hlohu. Zjedzte kúsok čokolády.
J Tlaková níž
Jedzte potraviny s vysokým obsahom magnézia: ryby, strukoviny, banány, sušené figy. Vyhýbajte sa slaným jedlám. Pred spánkom vypite čaj z medovky.
J Silný vietor
Kávu a čaj pite slabšie ako inokedy, ale viac osladené. Zjedzte kúsok čokolády. Pite čo najviac ovocných štiav. Potravu soľte viac ako inokedy. (tom)