
Oblasť bolívijského hlavného mesta La Paz zasiahla silná búrka s krupobitím, ktorá si vyžiadala 52 mŕtvych a vyše 100 zranených. FOTO – TASR/EPA

Živelné pohromy na zemeguli:
16. 2. 2001 – 22. 2. 2002
Ubúda rýb
Zníženie počtu rýb v severnom Atlantiku je oveľa výraznejšie a rozsiahlejšie, než sa predpokladalo. Americkej asociácii pre pokrok vo vede so sídlom vBostone to oznámili výskumníci, ktorí to zistili pomocou nových širokospektrálnych meracích techník. Výskum rybárskych oblastí odhalil, že za posledných 50 rokov kleslo množstvo vylovenej tresky, tuniaka, platesy a hejka viac než o 50 percent, hoci rybolov sa až trojnásobne zvýšil. Podľa doktora Daniela Paulyho z Inštitútu rybolovu na univerzite v Britskej Kolumbii nové zistenia poukazujú na to, že výlov rýb zo severného Atlantiku bol taký rozsiahly, až narušil prirodzenú schopnosť oceánu regulovať si množstvo rýb.
Mor v Indii
Indické zdravotnícke orgány potvrdili, že v štáte Himačal Pradéš na severe Indie zomrelo najmenej päť ľudí na mor. Postihnutá oblasť bola uzavretá a v nej i na okolí prepukla panika. Minister zdravotníctva C. P. Thakur povedal: „Naozaj sa potvrdilo, že ide o mor, ale našťastie sme jeho šírenie obmedzili.“ Mor spôsobuje baktéria Yersinia pestis a šíria ho hlodavce prostredníctvom bĺch.
Zemetrasenia
Južnú časť Iránu postihlo zemetrasenie o sile 5,2 stupňa. Podľa oficiálnej iránskej tlačovej agentúry IRNA pri zemetrasení jeden človeka zahynul a niekoľko ďalších bolo zranených. V dedine Banqan v provincii Bushehr zničili otrasy 80 percent domov
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia stredného Iránu, južného Kazachstanu, južného Bulharska, južných prímorských oblastí Nového Južného Walesu a pozdĺž kalifornsko-mexickej hranice.
Oheň a dym
Malajziu postihlo ničivé suché obdobie, následkom čoho vznikajú požiare rašelinísk a lesov. Dym z požiarov zahalil celú oblasť v okolí hlavného mesta Kuala Lumpur. Úrady vyhlásili okamžitý zákaz otvorených ohňov, s výnimkou kremácie a náboženských rituálov. Dym spôsobil aj prudké zhoršenie kvality vzduchu. Veľa ohňov založili farmári, ktorí si tak pripravujú pôdu na výsev. Následkom sucha sa znížila aj hladina vody vo veľkých priehradách.
Tragická búrka v Bolívii
Počas náhlych záplav, ktoré vznikli v Bolívii po najničivejšej búrke v dejinách krajiny, zomrelo minimálne 52 ľudí. Viac než 100 ľudí bolo zranených a tisíce ostali bez strechy nad hlavou. Nevysvetliteľná búrka sa prihnala nad hlavné mesto La Paz a zúrila vyše hodiny. Ulice centra mesta boli za chvíľu zaplavené vodou a hlavná ulica El Prado sa zmenila na bahnistú rieku.
Sucho na východe USA
Takmer 1,5 milióna obyvateľov husto obývaných okresov Bergen a Hudson v americkom štáte New Jersey postihli obmedzujúce opatrenia súvisiace s nedostatkom vody. V tejto oblasti na východe USA trvá najsuchšie obdobie za posledných 75 rokov. Podľa národného poveternostného úradu USA nezvyčajné teplo a sucho spôsobuje problémy na celom východnom pobreží. Od októbra minulého roka tu pretrváva tlaková výš, ktorá odklonila búrky na juh a sever od postihnutých oblastí, takže tu nespadli takmer nijaké zrážky.
Cyklón v Indickom oceáne
Nepriaznivé počasie, ktoré postihlo pobrežie Madagaskaru, sa zmenilo na cyklón Guillaume. Pred jeho vznikom sa nad teplými tropickými vodami západného Indického oceánu prehnali viaceré búrky. Búrka vyčíňala aj neďaleko ostrovov Réunion a Maurícius, ale zdržala sa v dostatočnej vzdialenosti od pobrežia, takže tamojším obyvateľom nespôsobila väčšie problémy.
Čudná levica
Už druhý raz za necelý mesiac „adoptovala“ kenská levica v rezervácii Samburu osirelé mláďa priamorožca. Prejavovala mu náklonnosť a chránila ho pred inými dravcami. Predstavitelia rezervácie sa však teraz rozhodli levici rastlinožravé mláďatko odobrať, pretože sa zdalo, že trpí nedostatočnou výživou. „Kŕmime ho mliekom našich kráv,“ povedal predstaviteľ kenskej organizácie pre voľne žijúcu zver. V januári tá istá levica chránila dva týždne iné mláďa priamorožca, ale kým raz spala, zmocnil sa ho hladný lev. Nutkavé „materinské“ správanie sa levice voči zvieraťu, ktoré je inak jej korisťou, je zrejme prvé svojho druhu na svete.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate