z hľadiska "prestíže")
do slovníka moderného aktívneho človeka.
Na lízing môžeme mať takmer všetko - auto, zariadenie bytu, bývanie, výrobné priestory a aj ľudí. Aspoň tak tomu možno porozumieť, keď čítame noviny.
Temporary help preložené slovo po slove znamená dočasná pomoc. V slovenčine sa najviac ujal pojem personálny lízing.
Skúsme zhrnúť, aké črty sa spájajú s pojmom lízing:
4 nepotrebujete vstupný kapitál,
4 môžete predmet lízingu slobodne, za určitých podmienok, užívať,
4 platíte pravidelné, zväčša mesačné, vopred dohodnuté splátky,
4 v prípade, že už predmet lízingu nie je pre vás potrebný, jednoducho môžete s lízingom skončiť,
4 máte možnosť využívať doplnkové služby, v prípade operatívneho lízingu komplexný servis k predmetu lízingu,
4 predmet lízingu sa môže po určitom čase a za určitých podmienok stať vašim vlastníctvom,
4 predmet lízingu musí byť po-istený,
4 lízing je služba, od ktorej očakávate určitú úroveň kvality
a komfortu,
4 lízing je služba, kde sa môžete spoľahnúť na profesionálov
a stabilné spoločnosti.
Netvrdím, že tento zoznam je vyčerpávajúci, ale dáva istý obraz o našej laickej predstave
o lízingu z bežného života.
O čo ide v prípade personálneho lízingu?
Personálny lízing je služba. Je službou pre firmy, ktoré si ho objednávajú. Je zároveň službou aj pre lízovaných zamestnancov, hoci trochu iného charakteru. Na to sa často zabúda (alebo "zabúda"). Spája dokopy na určitý čas dve strany, ktoré sa potrebujú a navzájom nie sú
v kontakte.
Užívateľom služby je teda firma. Napríklad firma, ktorá prudko rastie, má výpadky personálu pre PN, dovolenky, materské dovolenky a podobne. Firma, ktorá má výkyvy vo svo-jej aktivite, alebo má silnú
a slabú sezónu a nepotrebuje stále vysoký počet zamestnancov. Môže to byť firma s centrálou v zahraničí, ktorá na dané obdobie nemá tzv. headcount - schválený počet kmeňových zamestnancov. Lízing môže využívať firma, ktorá rozbieha projekt so zatiaľ nejasnými kontúrami a budúcnosťou alebo firma, ktorá si takýmto spôsobom chce vyskúšať potenciálneho zamestnanca ešte pred uzatvorením pracovného pomeru.
Každá firma, ktorá sa rozhodne využívať služby personálneho lízingu, si tým zabezpečuje dlhodobosť svojho podnikania.
Balík výhod ako samozrejmosť
Svojím charakterom sa personálny lízing veľmi približuje operatívnemu lízingu. Spolu so službou by mal užívateľ dostať ako samozrejmosť ľudí, ktorých lízingová spoločnosť pozná, rozprávala sa s nimi, overila minimálne ich kvalifikáciu a referencie. Kvalitný hráč na trhu ponúkne aj testovanie zručností
a garanciu výmeny pracovníka
v prípade nespokojnosti užíva-
teľa. Súčasťou služby je minimálna administratívna náročnosť, pretože všetky doklady a komunikáciu s úradmi zabezpečuje lízingová spoločnosť. Vyhľadanie a podpisovanie zmlúv nemusí byť viac doménou "práce a nadpráce" personálnych oddelení - konečne sa môžu venovať rozvoju ľudských zdrojov, za čo sú, koniec koncov aj platení... Zabezpečenie pridružených činností, ako doprava a ubytovanie, je príjemnou nadstavbou kvalitnej služby.
Táto forma lízingu má svoju zvláštnosť - úplne kopíruje potreby užívateľa. Čo to znamená? Že keď službu nepotrebuje, neobjedná si ju a neplatí za ňu. Moderne to radi nazývame aj optimalizácia nákladov a zdrojov. Keď sme pri moderných slovách - Cash management je ďalším, ktoré je namieste. Služba je platená s dohodnutou lehotou splatnosti až po jej využití.
K výhodám, ktoré tvoria dobrý štandard patrí aj poistenie zodpovednosti za škodu, ak ju spôsobí zapožičaný personál.
Predmet prenájmu
Nechcem byť surový a prirovnávať ľudí k predmetom. Názov je iba použitý terminus technicus z pojmológie lízingu.
Stredobodom personálneho lízingu sú ľudia. Ľudia, ktorí ho akceptujú z rôznych dôvodov.
Sú medzi nimi brigádnici, ktorí majú záujem o prácu na určitý čas a možno na skrátený pracovný úväzok. Sú medzi nimi absolventi, ktorí potrebujú prvú skúsenosť a referenciu na trhu. Sú medzi nimi ľudia, ktorých životným štýlom je práca na projektoch. Sú medzi nimi aj nezamestnaní, lebo ponuka lízingu môže byť mimo ich miesta bydliska a oni sami nemajú skúsenosť so zariaďovaním cesty
a ubytovania. Môžu byť medzi nimi živnostníci, ktorí zvolia istotu namiesto neľahkej cesty živnostníka.
Predmetom tejto činnosti sú však ľudia. To je snáď najdôležitejší rozdiel oproti iným formám lízingu. Ľudské bytosti so svojimi právami, nárokmi a očakávaniami. Nedajú sa vyrobiť a dodať. Ale dá sa s nimi spolupracovať.
Vlastníctvo
Hovoriť o vlastníctve ľudí nie je namieste. Personálny lízing môže však byť pre osvedčených lízovaných pracovníkov vstupnou bránou pre začiatok kariéry v rámci firmy, pre ktorú je lízovaný. Služba s touto alternatívou počíta a je na ňu pripravená. Firma si tak môže najskôr overiť schopnosti a návyky pracovníka a potom ho získať za svojho kmeňového zamestnanca.
Stabilita a profesionáli
Už ste lízovali niečo cez spoločnosť, ktorá má sídlo v okresnom meste, ale sto kilometrov ďalej už o nej nepočuť? Asi nie
a asi by vám to vôbec nenapadlo. Nechcete predsa, aby sa vaše auto stalo predmetom dražby, pretože sa lízingová spoločnosť dostane do konkurzu...
Už ste dali prednosť podozrivo nízkej cene pri "požičiavaní" pracovnej sily? Alebo ste si vedomí, že aj v tejto oblasti možno lepšie zvážiť kvalitu, stabilitu a profesionalitu? Bratia Česi zvyknú hovoriť: "První vyhrání z kapsy vyhání..." Krátkodobý zisk môže znamenať dlhodobé problémy... Stabilitu vám vedia zaručiť profesionáli.
Už viete?
Už viete, či je služba s medzinárodným názvom Temporary help lízingom alebo nie? Snáď budete súhlasiť s touto úvahou, ktorá našla isté spoločné črty. Možno je lízingom v pravom slova zmysle, možno nie. Nie je to až také dôležité.
To, čo vidím ako dôležitejšie je, že ide o službu. O službu, ktorá má právo mať svoje miesto na slnku, ak je robená poctivo. Ak je jasné, že je robená s ľuďmi a pre ľudí. Potom na presnej terminológii nezáleží.
Boris Lukáč