Veteráni 2. svetovej vojny na Červenom námestí. Hviezdy pre hrdinov práce sú opäť moderné. FOTO - TASR/AFP |
Fotografie na tabuli cti, medaile na hrudi, ale hlavne príjemná peňažná prémia. Na podobné pocty sa môžu tešiť noví ruskí "hrdinovia práce", niektoré ruské regióny totiž opäť začínajú vyznamenávať dobre pracujúcich jedincov aj kolektívy, podobne ako v časoch Sovietskeho zväzu.
Paradoxné je, že dnes už väčšinou starí hrdinovia socialistickej práce z čias Sovietskeho zväzu prichádzajú práve teraz o časť výhod, ktoré im vďaka týmto titulom v Ruskej federácii dosiaľ patrili.
Prví hrdinovia práce sa v 21. storočí objavia v kapitalistickom Rusku v Stavropoľskom kraji. Jeho gubernátor Alexander Černogorov už dlhšie navrhuje znovuzavedenie tejto pocty na celoruskej úrovni. Moskva však dosiaľ nápad odmieta, a tak sa podnikavý gubernátor rozhodol skvelých pracovníkov odmeňovať sám.
Medailu budú krajania dostávať za "zásluhy v oblasti hospodárskej, vo vedeckej činnosti a zásluhy o kultúrny rozvoj Stavropoľského kraja."
Novodobé vyznamenanie sa tomu socialistickému bude podobať aj vzhľadom - noví hrdinovia práce budú na ľavej strane hrude nosiť päťcípu hviezdu z čistého zlata, váži 21 gramov. Ročne nesmie byť hviezd udelených viac než päť, skvelý pracovník ju bude môcť dostať opakovane. Takíto úderníci mávali za starých čias nárok na bronzovú bustu vo svojom rodisku, pripomína denník Izvestija. Ich novodobých nasledovníkov podobná pocta nečaká, zato sa môžu s každou hviezdou tešiť na príjemne guľatú sumičku 100-tisíc rubľov (asi 130-tisíc korún).
Stavropoľský kraj nie je jediný, ktorý sa vracia k starým zvykom. Podobne vyznamenávajú dobrých pracovníkov i v Uľjanovskom kraji, kde ich portréty visia na tabuli cti na prvom poschodí budovy krajského úradu. Fotografií je tu teraz 28, sú medzi nimi lekári, vodiči i dojičky. Obnovené boli v kraji i akési "socialistické súťaže", v ktorých závody súperia o putovný čestný Červený znak. Nedávno ho získali tri oblastné administratívy, tri poľnohospodárske podniky a jeden priemyselný závod. Ich pracovné kolektívy si medzi sebou rozdelili od 70- do 100-tisíc rubľov.
Podobné tabule cti, medaily, odznaky a súťaže sa vracajú aj do ďalších ruských oblastí. Najsvojráznejšie postupovali v Nižnom Novgorode, kde na väčšiu slávu skvelo pracujúcich občanov využili modernú reklamnú techniku a sovietske metódy. Nič netušiacich zamestnancov totiž odviezli do fotoateliéru a vyfotografovali. Bilbordy s týmito snímkami a heslom "Tvoja pýcha, mesto!" potom ozdobili celý Nižný Novgorod. Vyfotografovaní priznávajú, že by radšej brali peniaze investované do rozsiahlej kampane.
Práve peniaze sú to, čo teraz často chýba niekdajším socialistickým hrdinom práce na dôchodku. Federálna vláda síce zmäkčila jarný projekt zrušenia "naturálnych" výhod a zliav na služby veľkým skupinám obyvateľov, napriek tomu postupne niektoré odoberá. Veľa bývalých hrdinov sa tak dostáva do ťažkej sociálnej situácie.
Autor: MARTINA VAŠÍČKOVÁ, čtk