BRATISLAVA - Úroky z vkladov na účtoch stúpajú. Už štyri banky oznámili, že ich dvíhajú asi o pol percenta. Zvyšovanie úrokov potvrdila aj Národná banka Slovenska. Podľa jej štatistiky v októbri priemerný úrok z vkladov stúpol z 1,53 na 1,56 percenta.
BRATISLAVA - Úroky z vkladov na účtoch stúpajú. Už štyri banky oznámili, že ich dvíhajú asi o pol percenta. Zvyšovanie úrokov potvrdila aj Národná banka Slovenska. Podľa jej štatistiky v októbri priemerný úrok z vkladov stúpol z 1,53 na 1,56 percenta. Tento mesiac by mal byť rast výraznejší.
Začiatkom novembra zvýšila úroky z vkladov VÚB banka. Minulý týždeň sa k nej pridala Tatra banka, túto stredu Poštová banka a odo dneška zvyšuje úroky aj Ľudová banka. Všetky štyri banky ako jeden z hlavných dôvodov na zvýšenie úrokov uviedli očakávaný pokles poplatku do Fondu ochrany vkladov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Dnes banky platia do tohto fondu 0,75 percenta z každého vkladu. Fond slúži ako záruka pre klientov bánk, že neprídu o svoje peniaze. V prípade krachu banky vyplatí klientom ich peniaze. Poplatok do fondu na ochranu vkladov je však najvyšší v Európe. Od budúceho roku by sa preto mal znížiť o 0,4 percenta. Najprv to však musí schváliť parlament.
Analytik Poštovej banky Miroslav Šmál tvrdí, že na zvyšovanie úrokov vplýva aj zvyšovanie sadzieb na medzibankovom trhu. "K rastu úrokových sadzieb však dochádza najprv v USA a postupne aj v Európskej únii a Slovensko tak len reaguje na vývoj na okolitých trhoch," hovorí Šmál.
Čo ak sa poplatok nezníži?
Zníženie poplatkov do Fondu ochrany vkladov je prvým bodom decembrovej schôdze parlamentu, ktorá sa začne v utorok. Zákon by mal byť účinný od 15. decembra, je však možné, že parlament jeho účinnosť posunie až na január. Zákon totiž musí podpísať ešte prezident, ktorý má na to 15 dní. Ak by využil celých 15 dní, nestihol by to do 15. decembra.
Banky nepripúšťajú, že by parlament zníženie poplatku neschválil. "Sme presvedčení, že odvody do fondu sa znížia, preto sme aj pristúpili k zvýšeniu úrokových sadzieb. Ak by sa tak nestalo, nebudeme upravovať sadzby a budeme monitorovať situáciu na trhu," hovorí Michal Kopecký z VÚB banky. Hovorca Tatra banky Roman Začka vraví, že ak by tento návrh parlament neschválil, budú "ponúkať úroky z vkladov na úrovni, ktorú nám umožní trh, výška odvodov do Fondu ochrany vkladov a ostatné faktory, ktoré túto záležitosť ovplyvňujú."
Rastú aj úroky z úverov
Okrem zvyšovania úrokov z vkladov rastú aj úroky pri úveroch. V októbri sa zvýšil priemerný úrok z úverov z 5,99 na 6,03 percenta. Najviac za úvery platili bežní ľudia. Priemerný úrok z ich úverov bol 10,97 percenta, čo je o desatinu percenta viac ako v septembri.
Naopak, najlacnejšie si môže požičať peniaze verejná správa. Platí priemerne 4,95-percentný úrok. Ešte pred mesiacom to bolo asi o štyri desatiny percenta menej. Podnikatelia si v októbri požičiavali za 5,64 percenta.
Podľa analytikov za zdražovaním úverov stojí predovšetkým zvyšovanie sadzieb na medzibankovom trhu. Tie sa odvíjajú predovšetkým od základných sadzieb, ktoré stanovuje Národná banka Slovenska. Viacerí analytici očakávali, že tento utorok banka sadzby zvýši. Po piatkovom vstupe Slovenska do čakárne na euro ERM II, sa však koruna v pondelok výrazne posilnila a národná banka nemala dôvod sadzby zvyšovať.
Analytici VÚB banky Zdenko Štefanides a Mária Valachyová očakávajú, že základné úrokové sadzby pôjdu pravdepodobne mierne hore. Národná banka by takýmto krokom mohla stlmiť inflačné tlaky, ktoré vznikli po zvýšení cien energií. Vyššie úroky by totiž aspoň čiastočne zabránili tomu, aby sa vyššie ceny energií premietli aj do iných tovarov.