Španielsko - USA 2:3 (Sevilla, 3. - 5. 12.) Moya - Fish 6:4, 6:2, 6:3 Nadal - Roddick 6:7 (6), 6:2, 7:6 (6), 6:2 Ferrero, Robredo - B. Bryan, M. Bryan 0:6, 3:6, 2:6 Moya - Roddick 6:2, 7:6 (1), 7:6 (5) Robredo - Fish 6:7 (8), 2:6 |
2004: Moya od radosti plakal. Finále 93. ročníka znova raz ukázalo, že v súťaži tenisových tímov platia iné zákonitosti, ako na turnajoch jednotlivcov. Aj keď Američania prišli do Sevilly so svetovou dvojkou Andym Roddickom, ktorý mal dovtedy s nominovanými Španielmi na turnajoch zápasovú bilanciu 12:0, na antuke prehral obidva duely - s Rafaelom Nadalom (51. v rebríčku) aj s Carlosom Moyom (5., na snímke ). Úvodný bod zabezpečil Moya po výhre nad Mardym Fishom (37.). Španielom výrazne pomohlo k triumfu domáce prostredie - možnosť zvoliť si pomalší antukový dvorec a štadión v Seville s rekordným počtom 27 200 divákov, ktorí urobili atmosféru ako na futbale. "Niečo také som ešte nezažil," priznal 22-ročný Roddick.
Tenisti z Pyrenejského polostrova vyhrali doma už 12. zápas v sérii. Všetky odohrali na obľúbenej antuke. Naposledy ich v domácom prostredí zdolali Brazílčania v apríli 1999!
Nehrajúci kapitán Španielska Jordi Arese zariskoval, keď vedľa Moyu zaradil do druhej dvojhry namiesto skúseného Juana Carlosa Ferrera Nadala, a ľavoruký mladík sa mu za dôveru odvďačil výborným výkonom v zápase s Roddickom. Rafael, synovec bývalého španielskeho futbalového reprezentanta a hráča FC Barcelona Miguela Angela Nadala, sa stal vo veku 18 rokov a 185 dní najmladším hráčom v histórii, ktorý vyhral Davis Cup.
Dvadsaťosemročný Moya, ktorý chýbal v zostave Španielska pri premiérovom triumfe v roku 2000 v Barcelone, si na sevillskom olympijskom štadióne La Cartuja všetko vynahradil. "Je to neuveriteľné - vyhrať Davisov pohár bolo mojím snom. Na túto chvíľu som čakal veľa rokov. Neverím, že existuje niečo veľkolepejšie než to, čo som v Seville zažil. Zahrať záverečnú víťaznú loptičku je naozaj skvelý pocit," povedal Moya po rozhodujúcom dueli s Roddickom, utierajúc si slzy. Na druhom triumfe Španielska mal leví podiel, veď urobil dva body domácich. V piatok zdolal Fisha, v nedeľu Roddicka.
2003: vydarený revanš AustrálieAustrália vrátila prehru Španielsku za Barcelonu 2000 navlas rovnakým skóre 3:1. Po 17 rokoch sa tešila z trofeje doma a celkove vybojovala 28. raz najprestížnejší tímový tenisový titul na svete. Po 1:1 vo dvojhrách v piatok získali domáci druhý bod v sobotu jasnou štvorhrou a v nedeľu pridal Philippoussis tretí v päťsetovej dráme s Ferrerom. Viedol už 2:0, Ferrero vyrovnal a zdalo sa, že šancu nepustí. Melbournčan sa vypýtal na toaletu a potom si obaja hráči v horúčave vzali prestávku na ošetrenie a masáž. Philippoussisa bolelo rameno, Ferrero mal príznaky kŕčov. V 5. sete akoby šiblo čarovným prútikom a pookriaty domáci hromotĺk nielenže v úvode udržal podanie, ale potom útočil na súperovo, hádzal sa po volejoch á la Becker a zasahoval ako vo sne. Priviedol 15 000 ľudí v Aréne Roda Lavera do varu a uštedril šokovanému Španielovi kanára.
Austrálčania potom v prítomnosti svojho predsedu vlády Johna Howarda šťastní dvíhali Davisov pohár nad hlavy, na tribúne išla Kim Clijstersová z kože vyskočiť, kým otec Nick Philippoussis iba plakal ako malý chlapec. ,,Obrat v 5. sete si neviem vysvetliť, nikdy v živote som ho nedostal na nulu. Mark zahral neskutočne, šlo to tak rýchlo," nechápal rozladený Juan Carlos Ferrero.
Austrálsky kapitán John Fitzgerald si vydýchol, že sa nezopakoval rok 2001, keď Austrália podľahla doma vo finále Francúzsku 2:3. ,,Prenasledovalo ma to ako nočná mora. Verte, ani dnes to nebolo ľahké. Stále tvrdím - Španielsko má momentálne najsilnejší mužský tenis na svete. Ešteže náš supertím je čoraz zomknutejší a odolnejší. Každý v ňom prispel k úspechu svojím dielom a nepamätám si, kedy v dejinách mala Austrália rovnakú zostavu v DC po celý rok. Hewitt obetoval dva mesiace profesionálnych turnajov a postavenie v rebríčku kvôli poháru." Lleyton Hewitt (na snímke) : ,,Po zlej sezóne je to ako balzam na ubolenú tenisovú dušu. Ľudia si myslia, že som mal osem týždňov dovolenku. Neviete si predstaviť, koľko sme sa s trénerom Rasheedom v telocvični nadreli." (buč)
Najúspešnejšie tímy histórie Davis cupu
1. USA 31 víťazstiev
2. Austrália 28
3. Veľká Británia 9
Francúzsko 9
5. Švédsko 7
6. Nemecko 3
7. Španielsko 2
8. - 11. Československo 1
Taliansko | 1 | |
JAR | 1 | |
Rusko | 1 |
2002: rozhodol náhradník JužnyjDvaja osemnásťroční ucháni rozhodovali v parížskej hale Bercy v dueli Francúzska s Ruskom za stavu 2:2 o víťazovi celého ročníka. Štrasburčan Paul-Henri Mathieu (víťaz dvoch októbrových turnajov ATP) sa do daviscupovej zostavy zmestil po prvý raz v živote. Jeho protivník Moskovčan Michail Južnyj (na snímke) vyhral z piatich duelov v tímovej súťaži len raz a predsa mu nehrajúci kapitán Rusov Šamil Tarpiščev dal dôveru. Unaveného Kafeľnikova nechal sedieť na lavičke.
Z totálneho bláznovstva sa vykľul geniálny ťah. Južnyj prehrával už 0:2 na sety, a predsa vyhral. Nikto pred ním v rozhodujúcom zápase Davis cupu nedokázal otočiť skóre z 0:2. A dlhých 38 rokov sa nestalo, aby tím, ktorý po sobote viedol 2:1, napokon víťaznú trofej nezískal. "Nám sa to podarilo a zaslúžene," povedala po trojdňovej dráme ruská jednotka Marat Safin, ktorý proti Grosjeanovi v prvej nedeľnej dvojhre hral ako boh. Aspoň to tvrdil porazený francúzsky reprezentant. Premiérový ruský triumf v tímovej súťaži si celý víkend vychutnával aj vtedajší prezident Boris Jeľcin. Po premenenom mečbale Južného (pri prvej účasti Rusov vo finále v roku 1995 robil zberača loptičiek) to už nevydržal a rútil sa vystískať nového hrdinu. "Michail ukázal skvelý charakter. Je to bojovník," chválil ho neskôr Jeľcin. Po ceste na kurt potľapkával každého Rusa, ktorého do zvítania s Južným stretol. V hale Bercy ich sledovalo finále asi 1500.
Víťazný recept Južného na zázračný obrat bol jednoduchý. "Keď bolo nula dva na sety, prestal som sa starať o výsledok a hovoril si, že jediné, čo ma musí zaujímať je moja hra. A napokon sa mi to podarilo."
Jubilejný 90. ročník Davis cupu sa mal stať korisťou Austrálie, ale tá doma na tráve v Melbourne posledný krok nezvládla. Hrdinom sa stal Francúz Nicolas Escude (na snímke) , ktorý v päťsetovej bitke zdolal Hewitta a v rozhodujúcom piatom dueli i Arthursa, ktorý sa o štarte dozvedel len hodinu pred začiatkom. "V Melbourne som hral životný tenis a dosiahol životný úspech. Na Arthursa som si veril, no skladám pred ním klobúk," jasal po zápase natešený Francúz. Francúzi oslavovali triumf až do rána. Tancovalo sa, pilo, fajčilo (Escude si neodpustil tuhú cigaru) a spievalo. Znela Marseillaisa i Viva La France.
Hoci všetkých 24 predošlých finále hrala Austrália na tráve, tentoraz sa im voľba povrchu vypomstila. Hewitt ju nemá rád, naopak Escude ju miluje. Bývalý kapitán austrálskeho tímu Neale Fraser: "Rozhodnutie padlo už v júli po Rafterovom wimbledonskom finále, keď bol Hewitt nižšie, našou dvojkou a vôbec sme netušili, že vyhrá US Open. Živá tráva na betóne stála veľa peňazí, mala byť hotová už na semifinále proti Švédom, ale nestihli sme to. Doteraz nám vždy pomohla, no šport a predovšetkým tenis je preto krásny, že v ňom nejestvujú záruky a istoty. Ako kapitán by som postavil do štvorhry Woodbridgea, ale po boji je každý generál, a ja ním byť nechcem."
Najsmutnejšia po poslednej loptičke bola austrálska dvojka Patrick Rafter, ktorý ešte šalatovú misu za víťazstvo v Davisovom pohári nikdy nezískal. Darmo poslal Grosjeana z kurtu s prehrou 0:3, triumf po deviaty raz v histórii patril Francúzom. Austrálčania zažívali dlho nepoznané. Veď finálový súboj Davis cupu pred vlastnými divákmi prehrali po prvý raz od roku 1968 (v Adelaide s USA 1:4). (buč)
Víťazmi 89. ročníka sa na domácej pôde v Barcelone stali tenisti Španielska, ktorí tak zabránili Austrálčanom obhájiť minuloročné prvenstvo. Španieli sa zo "šalátovej" misy tešili prvýkrát od roku 1921, keď Španielsko vstúpilo do tejto súťaže. Vo víťazstvo premenili až svoju tretiu finálovú účasť. Po sobote viedli domáci 2:1. Rozhodujúci bod vybojoval pred očami španielskej kráľovskej rodiny a vypredanej barcelonskej haly 20-ročný Juan Carlos Ferrero (na snímke) , ktorý po Rafterovi zdolal aj Lleytona Hewitta. Jediný Nekatalánec v španielskom tíme premenil na barcelonskej antuke proti devätnásťročnému Hewittovi až svoj štvrtý mečbal po 3 hodinách 36 minútach. Španiel sa tak postaral o to, že Patrick Rafter, ktorý v piatok vzdal svoj zápas práve proti Ferrerovi pre bolesti, nemusel na piaty zápas nastúpiť, pretože ho zrušili.
"Hrali sme najlepšie, ako sa dalo, ale v závere ste boli až príliš dobrí. Nabudúce, keď spolu budeme hrať, by ste sa však radšej mali pripraviť na ten povrch, ktorý jedia kravy, na trávu," varoval čerstvých víťazov nehrajúci kapitán Austrálie John Newcombe.
Jeho španielsky náprotivok Javier Duarte si zase pri prejave pred zaplnenou a oslavujúcou halou spomenul na svojich predchodcov, ktorí pomáhali budovať španielsky tenis. Predovšetkým na Manuela Santanu, ktorého z postu kapitána vyhodili pred rokom. "Dnešné víťazstvo by prišlo i v tom prípade, ak by kapitánom bol Manuel Santana, Manuel Orantes, José Luis Arilla či Juan Gisbert,," povedal Duarte, ktorý je i osobným trénerom Alexa Corretju. (tasr)
2001: Escude zlomil Austráliu2000: španielska premiéra
Austrália - Španielsko 3:1 (Melbourne, 26. - 30. 11.) Hewitt - Ferrero 3:6, 6:3, 3:6, 7:6 (0), 6:2 Philippoussis - Moya 4:6, 4:6, 6:4, 7:6 (4) Arthurs, Woodbridge - Corretja, Lopez 6:3, 6:1, 6:3 Philippoussis - Ferrero 7:5, 3:6, 1:6, 2:6, 6:0 |
Francúzsko - Rusko 2:3 (Paríž, 29. 11 - 1. 12.) Mathieu - Safin 4:6, 6:3, 1:6, 4:6 Grosjean - Kafeľnikov 7:6 (3), 6:3, 6:0 Escude, Santoro - Kafeľnikov, Safin 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:4 Safin - Grosjean 6:3, 6:3, 7:6 (11) Mathieu - Južnyj 6:3, 6:2, 3:6, 5:7, 4:6 |
Austrália - Francúzsko 2:3 (Melbourne, 30. 11 - 2. 12.) Hewitt - Escude 6:4, 3:6, 6:3, 3:6, 4:6 Rafter - Grosjean 6:3, 7:6 (6), 7:5 Hewitt, Rafter - Pioline, Santoro 6:2, 3:6, 6:7 (5), 1:6 Hewitt - Grosjean 6:3, 6:2, 6:3 Arthurs - Escude 6:7 (3), 7:6 (5), 3:6, 3:6 |
Španielsko - Austrália 3:1 (Barcelona, 8. - 10. 12.) A. Costa - Hewitt 6:3, 1:6, 6:2, 4:6, 4:6 Ferrero - Rafter 6:7 (4), 7:6 (2), 6:2, 3:1 - Rafter skreč Balcells, Corretja - Stolle, Woodforde 6:4, 6:4, 6:4 Ferrero - Hewitt 6:2, 7:6 (5), 4:6, 6:4 |
FOTO |