Zachráňme, čo sa ešte dá, alebo aj to sú naše dejiny

Prvá fotografia je z konca 19. storočia a sú na nej moji predkovia. Je to rodina Andreja Gettinga, čižmára z Bytče. Na fotografii sú dôležití dvaja chlapci v strede - bratia, o ktorých bude moje rozprávanie. Jeden z nich je Milan Alexander Getting (štvrtý

zľava), druhý Cyril Klement Getting (piaty zľava). Prvý z nich sa stal významným konzulom v USA a spoluzakladateľom 1. ČSR, druhý je môj pradedko z maminej strany.

Milan Alexander sa narodil v roku 1878 v Bytči. V roku 1902 emigroval do USA a hneď po príchode sa spolu s ďalšími slovenskými emigrantmi zapojil do rôznych aktivít. V roku 1905 začali vydávať týždenník Slovenský Sokol. Milan stále sníval o založení samostatného Slovenska a svoje myšlienky predstavil v knihe Americkí Slováci a vývoj myšlienky Československého štátu počas rokov 1914 - 1918. Počas Masarykovho pobytu v USA s ním úzko spolupracoval. Veľmi si ho vážil a obdivoval ho (jeho vnuk nesie meno Thomas Masaryk Getting). Spolu sa podieľali na koncipovaní Pittsburskej dohody z roku 1915 a Milan Getting je na nej aj osobne podpísaný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Druhá fotografia je z návštevy Slovenska niekedy v roku 1919. Je na nej Milan so svojimi tromi deťmi a manželkou Hermínou, emigrantkou z Veľkého Rovného, a s jej otcom. Po nástupe totalitného režimu a následnej Milanovej smrti v roku 1951 sa vzťahy s rodinou na Slovensku prerušili. Až po revolúcii v roku 1989 zavítala početná skupina Gettingovcov na návštevu do Bytče. Možno je na škodu, že sa o ňom neučí na hodinách dejepisu, a ani v rodnej Bytči nie je naňho nijaká pamiatka, napríklad pamätná tabuľa alebo pomenovaná ulica.

Druhý z chlapcov na prvej fotografii, môj pradedko Cyril, ostal na Slovensku, kde sa vyučil za obuvníka. O jeho živote veľa neviem, no určite bol majiteľom troch krčiem, z toho jedna bola s veľkou kolkárňou, kde sa schádzala elita Bytče. Sám patril k miestnym bonvivánom. Po povodniach Váhu prišiel takmer o celý majetok. Zomrel v roku 1962.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Synák, Bytča

Čo konkrétne máme na mysli?

Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.

Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.

SkryťVypnúť reklamu

A ako to, čo pošlete, chceme použiť?

Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu, a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu - ak materiálu bude dosť a bude zaujímavý.

Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu Piesne a iné texty.

Kam posielať materiály?

Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk

FOTO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 257
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 060
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 077
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 875
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 572
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu