zľava), druhý Cyril Klement Getting (piaty zľava). Prvý z nich sa stal významným konzulom v USA a spoluzakladateľom 1. ČSR, druhý je môj pradedko z maminej strany.
Milan Alexander sa narodil v roku 1878 v Bytči. V roku 1902 emigroval do USA a hneď po príchode sa spolu s ďalšími slovenskými emigrantmi zapojil do rôznych aktivít. V roku 1905 začali vydávať týždenník Slovenský Sokol. Milan stále sníval o založení samostatného Slovenska a svoje myšlienky predstavil v knihe Americkí Slováci a vývoj myšlienky Československého štátu počas rokov 1914 - 1918. Počas Masarykovho pobytu v USA s ním úzko spolupracoval. Veľmi si ho vážil a obdivoval ho (jeho vnuk nesie meno Thomas Masaryk Getting). Spolu sa podieľali na koncipovaní Pittsburskej dohody z roku 1915 a Milan Getting je na nej aj osobne podpísaný.
Druhá fotografia je z návštevy Slovenska niekedy v roku 1919. Je na nej Milan so svojimi tromi deťmi a manželkou Hermínou, emigrantkou z Veľkého Rovného, a s jej otcom. Po nástupe totalitného režimu a následnej Milanovej smrti v roku 1951 sa vzťahy s rodinou na Slovensku prerušili. Až po revolúcii v roku 1989 zavítala početná skupina Gettingovcov na návštevu do Bytče. Možno je na škodu, že sa o ňom neučí na hodinách dejepisu, a ani v rodnej Bytči nie je naňho nijaká pamiatka, napríklad pamätná tabuľa alebo pomenovaná ulica.
Druhý z chlapcov na prvej fotografii, môj pradedko Cyril, ostal na Slovensku, kde sa vyučil za obuvníka. O jeho živote veľa neviem, no určite bol majiteľom troch krčiem, z toho jedna bola s veľkou kolkárňou, kde sa schádzala elita Bytče. Sám patril k miestnym bonvivánom. Po povodniach Váhu prišiel takmer o celý majetok. Zomrel v roku 1962.
Michal Synák, Bytča
Čo konkrétne máme na mysli?
Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.
Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.
A ako to, čo pošlete, chceme použiť?
Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu, a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu - ak materiálu bude dosť a bude zaujímavý.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu Piesne a iné texty.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk
FOTO