Bratislava 24. februára (TASR) - Vysoké školy musia od 1. septembra 2002 prijať študentov na externé vysokoškolské štúdium bez poplatkov. Uviedol to minister školstva Milan Ftáčnik v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minúť dvanásť.
Zároveň vysvetlil, že do zmluvy študujúcich na základe dohody uzatvorenej so školou alebo spoločnosťou s ručením obmedzeným "nemôže vstúpiť nový vysokoškolský zákon". Študenti, ktorí majú takýto právny vzťah, budú musieť podľa neho doštudovať. "Študent, ktorý takýto právny vzťah nemá a platil formou darovacej zmluvy len na jeden rok, a potom mal dary obnovovať na ďalšie roky, platiť nebude," zdôraznil Ftáčnik.
Názory na zrušenie poplatkov za externé štúdium boli rôzne. Ako povedal Ftáčnik, rozdielne názory boli v akademickej obci aj medzi politickými stranami. "V zákone však ostalo, že ak si študent svojou lajdáckosťou predlžuje štúdium, bude musieť platiť," doplnil.
Predsedníčka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, mládež a šport Eva Rusnáková (SDK) tvrdila, že platením za externé štúdium existuje neprávny stav. Naznačila, že jednotlivé spoločnosti s ručením obmedzeným si väčšinu získaných financií nechávajú a vysokým školám sa dostane len časť. Ako poznamenala, je potrebná istá regulácia, pretože na exkluzívne školy predstavovalo školné 40-45 tisíc korún. Keby bol prešiel vládny návrh, reguloval by to, pretože v zákone by bolo presne stanovené, akú veľkú sumu by bolo možné pýtať od študentov. Predstavovalo by to okolo 25 tisíc korún, dodala Rusnáková.
Podľa názoru nezávislého poslanca Petra Osuského je bezplatné štúdium dlhodobo neudržateľné, pretože to povedie nezadržateľne k materiálnemu nedovybavovaniu vysokých škôl.
Čo sa týka zrušenia právnej subjektivity fakúlt, podľa Rusnákovej kompromis nastal v tom, že na návrh rektora v štatúte dostanú dekani jednotlivých fakúlt niektoré právomoci. Výhradou HZDS, ktorú prezentoval poslanec Pavel Šťastný, je, že zrušením právnej subjektivity sa scentralizovala moc.