Budapešť 24. februára (TASR) - Otvorenie múzea, ktoré pripomína hrôzy spáchané na oponentoch maďarského nacistického režimu za 2. svetovej vojny a komunistickej vlády v 50. rokoch, vyvolalo v Maďarsku protesty. Nahnevaní historici a politici tvrdia, že jeho otvorenie je politickou propagandou v čase blížiacich sa volieb.
Múzeum, nazývané aj Dom hrôzy, sa nachádza na Andrásiho ulici č. 60 v Budapešti - v tej istej budove, kde svojho času sídlila maďarská nacistická strana a kde mučili a zabíjali oponentov tamojšieho nacistického režimu. Po vojne budovu zabrala komunistická štátna polícia. Tá v 50. rokoch používala mučiace nástroje - zanechané na mieste nacistami - na trestanie tisícov kňazov, armádnych dôstojníkov, či členov komunistickej strany, ktorí sa postavili proti vtedajšiemu režimu.
Opoziční politici zo Socialistickej strany a niektorí maďarskí historici vyjadrili rozhorčenie nad načasovaním otvorenia spomínaného múzea. Otvorenie naplánovali uprostred predvolebnej kampane, čo "znevažuje pamiatku hrôzy na falošnú, lacnú a odpudzujúcu politickú propagandu," povedal pre tlačovú agentúru AFP historik András Mink. Podľa kritikov terajšia vláda na čele s konzervatívnym premiérom Viktorom Orbánom dúfa, že múzeum hrôzy upriami pozornosť na správanie sa komunistického režimu v minulosti.
Riaditeľka múzea Ria Schmidtová si však myslí, že múzeum môže zohrať dôležitú spoločenskú úlohu: obete pocítia aspoň malé zadosťučinenie a zodpovedných za neprávosti výstava privedie k oľutovaniu svojich skutkov.