Televízna príloha denníka SME TV oko prináša fenomén Prečo zomrel Jan Masaryk? Ráno 10. marca 1948 zažili zamestnanci pražského Černínskeho paláca, kde sídlilo federálne ministerstvo zahraničných vecí, šok.
Na nádvorí paláca ležalo nehybné telo v bledomodrom pásikovanom pyžame. Bol to jeden z najobľúbenejších politikov toho obdobia - Jan Masaryk. Bosé nohy mal doráňané, pyžamo natrhnuté. Bolo to dva týždne od februárového prevratu, keď sa k moci dostali komunisti a krátko pred tým, ako sa mala parlamentu predstaviť nová Gottwaldova vláda, v ktorej mal byť jediný nekomunista - Jan Masaryk.
Ani dnes, po 57 rokoch, nie je úplne jasné, koľkí ľudia stáli za jeho smrťou. Stopy totiž viedli do najvyšších kruhov. Po vyšetrovaní nasledovala séria vrážd, popráv a samovrážd. Zomreli desiatky vyšetrovateľov, príslušníkov ŠtB, ale aj lekári, ktorí prehliadali Masarykovo telo. Čistky siahali do najvyšších kruhov a zmietli aj údajných organizátorov zločinu - Clementisa a Slánskeho.
V profilovom rozhovore pre TV oko hovorí mladý český dirigent Jakub Hrůša, že hudba navodzuje krásny dojem zo života a odporúča ľuďom, aby nečítali sprievodne texty v programoch produkcií vážnej hudby, lebo odvádzajú pozornosť poslucháča na iné vnemy ako hudobné.
Čítajte vo štvrtok denník SME s pravidelnou prílohou TVoko.