
Je to príbeh partnerského trojuholníka so všetkými módnymi atribútmi dnešnej doby: intelektuálny škaredý chlapec, jeho krásna frigidná priateľka, jej šikovná milenka, tumor, druhá generácia britských Indov a spochybňované židovstvo.
Komplikované vzťahy sú výborne vykreslené na realistických posteľných scenách. Po x-tej nás autor/rozprávač upozorní, že o sex v skutočnosti až tak nejde. Vraj je v príbehu len na osvetlenie vzťahov. V kontexte tejto výpovede môžeme rovno vyzradiť to, čo tých úchylnejších bude zaujímať najviac: vzťahy, prepojenia, respektíve vnútro-politické usporiadanie našej ménage a trois, alebo kto s kým.
Každý spí s každým - teda minimálne raz, pretože ani sex v trojuholníku nie je len nespútanou orgiastickou zábavou. Pri čítaní niektorých situácií človeka až strasie, ako si v nich predstaví sám seba, na druhej strane sa škodoradostne zachechtá cudzím nevydareným eskapádam. Krehké a nikdy nevyslovené, a teda aj z rôznych strán rôzne chápané a interpretované pravidlá vzťahu fungujú lepšie pre jedných ako druhých. Aj keď vo finále je ťažké povedať, kto z toho vyjde najlepšie a či vôbec niekto „vyhral.“
Kritici sa pri hodnotení Thirlwellovej knihy delia na dve polovice. Jedni nadšene hýkajú nad vydarenou prvotinou a druhí zosmiešňujú knihu ako zlú napodobeninu Kunderu. Inšpirácia Kunderovým štýlom je evidentná. Už len komentujúca postava autora/rozprávača ho silne pripomína, aj keď na rozdiel od Kunderu Thirlwellov rozprávač si zachováva sympatický naivno-satirický tón, ktorý mu zabraňuje brať sa príliš vážne.
A to je asi aj kľúč k čítaniu tohto románu ovenčeného cenami. Ľahkosť. Ľahko sa číta, a tak ho aj treba brať. Ak tam medzi sexom nájdete aj vtipne poriešené a parodizované súčasné prepolitozované kultúrne, rasové, … vzťahy, o to lepšie. A že Thirlwell pripomína Kunderu? Neviem, či mu to možno až tak vyčítať, každý spisovateľ má nejaký vzor a toto je prvotina. Podľa mňa celkom vydarená.
Autor: MÁRIA MODROVICHOVÁ(Autorka bloguje na modrovichova.blog.sme.sk)