Cudzí jazyk - slovenčina
Takým Američanom je dobre, celý svet im rozumie. Ale aj oni odchádzajú pracovať do cudziny, napríklad na Slovensko. A hoci v práci problémy nemajú, tam sa dohovoria, horšie je to napríklad na ulici. A tak sa čoraz viac cudzincov dostáva do pozície, keď sa potrebujú naučiť po slovensky. Sú medzi nimi Študenti, ktorí sa hlásia na slovenské vysoké školy, manažéri, ale aj americký veľvyslanec.
Onassisova dedička povedala áno
Pred 37 rokmi sa najžiadanejšia vdova sveta Jackie Kennedyová vydala za gréckeho lodiara Aristotela Onassisa, aby unikla prekliatiu rodu Kennedyovcov. Celá Amerika bola vtedy znechutená, že stráca národný poklad, za ktorý manželku zavraždeného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho považovala.
Po 37 rokoch sa história opakuje. Teraz sa snaží prekliatiu svojho rodu uniknúť jedna z najbohatších žien sveta, Athina Onassisová, vnučka bohatého lodiara a jediná dedička jeho rozprávkového majetku. V sobotu ju zatratilo jej rodné Grécko. V čase, keď 20-ročná Athina povedala áno brazílskemu synovi bohatého priemyselníka Álvarovi Alfonsovi de Mirandovi, prišli zrejme Gréci o svoje národné dedičstvo. A to napriek tomu, že Athina vie po grécky povedať len: Ti kanis? Ako sa máš?
Jaroslava Blažková: Emigrácia je pre spisovateľa hádam to najstrašnejšie
Keď sa vo svete začínal bigbeatový ošiaľ, v slovenskej literatúre sa stal bestsellerom mladých Nylonový mesiac od začínajúcej spisovateľky Jaroslavy Blažkovej. Aj jej ďalšie knižky boli v šesťdesiatych rokoch takmer bibliou dospievajúcej mládeže. Čoskoro na to však prišli sovietske tanky, a Jaroslava Blažková emigrovala do Kanady. Na obľúbenú detskú a mládežnícku autorku sa postupne zabudlo. Jej meno zmizlo z učebníc, jej knihy z knižníc i kníhkupectiev. Od revolúcie v roku 1989 sa však na Slovensko z času na čas vracia, aby postupne uvádzala do života svoje najnovšie knihy. Poslednou z nich sú Happyendy, ktoré krstila koncom novembra v Bratislave.
Viac si prečítate v sobotnom denníku SME s prílohou Víkend.