Pri žiadosti o úver v banke sa pracovník bude môcť pozrieť na to, ako poctivo klient platí odvody. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Úvery by mohli byť lacnejšie, ak by si banky mohli overovať údaje o výške príjmov v Sociálnej poisťovni. Zabránili by tým úverovým podvodom a mohli by znížiť úroky.
V úrokoch, ktoré banky pýtajú za úvery, je zarátané aj to, že niektorí ľudia úver splácať nebudú a zložia sa na ne ostatní klienti. Mnohí z neplatičov sú podvodníci, od ktorých banka peniaze nikdy nedostane. Ak si banky budú môcť overiť výšku príjmu v Sociálnej poisťovni, obmedzia podvody.
Rýchlejšie a lacnejšie úvery
Generálny riaditeľ VÚB banky Tomas Spurny tvrdí, že ak by mali k dispozícii údaje zo Sociálnej poisťovne, spotrebné úvery by mohli ihneď zlacnieť o 10 až 15 percent.
Podľa hovorcu Tatra banky Romana Začku by sa to do ceny úverov mohlo premietnuť "od niekoľkých desatín percenta až po niekoľko percent v závislosti od typu klienta, vzťahu k banke a typu produktu".
Okrem toho by sa mohlo aj zrýchliť vybavovanie úverov. "Znížila by sa administratívna náročnosť získania úveru a skrátil čas potrebný na jeho vybavenie. Pre bonitných klientov by sa jednoznačne zľahčil prístup k úverom," hovorí Katarína Némová z Dexia banky.
Menej podvodov
Dnes banky vyžadujú od klientov potvrdenie o výške príjmov od zamestnávateľa. Žiadateľ o úver sa však môže so zamestnávateľom dohodnúť a ten mu potvrdí vyšší príjem. Ak by si banky mohli príjem overiť priamo v Sociálnej poisťovni, žiadatelia by nemohli klamať.
Prezidentka Asociácie bánk Regina Ovesny-Straka tvrdí, že sú aj organizované skupiny, ktoré sa snažia banky podviesť. "Existuje dosť veľa spoločností, ktoré dávajú falzifikované potvrdenie o platoch pre iné firmy," tvrdí.
Takáto spoločnosť vystaví žiadateľovi o úver falošné potvrdenie o výške jeho zárobku. Potvrdenie obsahuje aj telefónne číslo, na ktorom si banka môže overiť pravdivosť údajov. Keď pracovník banky zavolá, človek na telefóne mu potvrdí, že ide o ich zamestnanca a že výška platu je uvedená správne. "Robia to niekoľko mesiacov a keď vznikne nebezpečenstvo, že to niekto zistí, firmu narýchlo zlikvidujú," hovorí Ovesny-Straka.
Banky neuvidia všetko
"Sociálna poisťovňa je na spoluprácu s Asociáciou bánk pripravená. Zatiaľ je síce ešte predčasné vyjadrovať sa k podrobnostiam, ale banky určite nebudú mať neobmedzený prístup do databázy Sociálnej poisťovne," povedala hovorkyňa poisťovne Vladimíra Pôbišová. Banky si nebudú môcť v databáze prezerať, kto koľko zarába. Budú si môcť len overiť, či im klient povedal pravdu. Do počítača zadajú výšku príjmu, ktorú im klient uviedol, a počítač im vypíše, či je údaj pravdivý, alebo nie. Aj na to však budú potrebovať súhlas klienta.
Banky by si mohli už dnes overovať v Sociálnej poisťovni, či klient o výške svojho príjmu hovorí pravdu. Museli by však zakaždým zájsť do pobočky poisťovne, do ktorej klient patrí.
Druhou možnosťou je, že si potvrdenie z poisťovne vybavia sami klienti. Banky však tvrdia, že ich nechcú zbytočne zaťažovať. Navyše aj tu hrozí, že by im niekto mohol priniesť falošné potvrdenie.