alebo v overených kópiách predložiť
* Platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas).
* Doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, a pod.) alebo potvrdenie školy o trvaní neukončeného štúdia po skončení povinnej školskej dochádzky.
* Vojenskú knižku alebo doklad vydaný vojenskou správou.
* Rodné listy detí alebo rozhodnutie príslušného orgánu, na ktorého základe bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. V prípade úmrtia dieťaťa pred dovŕšením 18 rokov aj úmrtný list alebo výpis z matriky; ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, aj doklad o trvaní tejto starostlivosti. Ak sa matka po rozvode starala o deti, rozhodnutie súdu, že jej boli zverené.
* Rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku manžela, ktorému bol dôchodok upravený z dôvodu jediného zdroja príjmu.
Potvrdenia o obdobiach dôchodkového poistenia, najmä
* Potvrdenie o evidencii v zozname nezamestnaných hľadajúcich zamestnanie pred 1. januárom 2001 a potvrdenie o poberaní podpory v nezamestnanosti od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 (dôvodom je, že v tomto období boli aj nezamestnaní pokladaní za dôchodkovo poistených, preto sa im aj tieto roky rátajú do obdobia rozhodujúceho na výpočet dôchodku. Od reformy, teda od januára 2004, sa už obdobie nezamestnanosti nepokladá za obdobie, keď bol žiadateľ o dôchodok dôchodkovo poistený).
* Hodnoverný doklad, najmä evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, ale aj potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu, z ktorého je zrejmé odkedy dokedy trvalo zamestnanie.
* Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení (údaje sú na internetovej stránke Sociálnej poisťovne), potvrdenie preukazujúce občianstvo žiadateľa v čase takéhoto zamestnania.
* Ak sa žiada o priznanie dôchodku po dátume vzniku nároku na dôchodok, treba pripojiť potvrdenie zamestnávateľa o sume vymeriavacieho základu (výška príjmu, z ktorého sa platilo dôchodkové poistenie, dosiahnutého od dňa vzniku nároku na starobný dôchodok do konca kalendárneho roka, v ktorom vznikol nárok na dôchodok).
Žiadosti o dôchodok sa spisujú v pobočke Sociálnej poisťovne
v mieste trvalého bydliska. Kto žije mimo miesta svojho trvalého bydliska a zo zdravotných dôvodov nie je schopný pricestovať do pobočky v mieste trvalého bydliska, žiadosť môže spísať aj v pobočke v mieste prechodného pobytu. S tým, kto nemá na území Slovenska trvalý pobyt, žiadosť spisuje ústredie Sociálnej poisťovne. Nemusí pricestovať osobne, môže udeliť plnú moc na vybavovanie dôchodku príbuznému alebo známemu.
O žiadosti má poisťovňa rozhodnúť do 60 dní, pri zložitejších prípadoch si môže lehotu predĺžiť o ďalších 30 dní.